Miasta, jak dowodzą statystyki i badania nad emisyjnością, są największymi generatorami efektu cieplarnianego. To tutaj zatem tkwi największy potencjał do zmian poprzez odpowiednie procesy regeneracyjne i adaptacyjne. Miasta są jednocześnie największymi źródłami innowacji i dobrych praktyk. Odpowiednia polityka publiczna globalna, regionalna i lokalna może przyśpieszyć procesy regeneracyjne i adaptacyjne.
Regeneracja polega na odkrywaniu przydatności każdego składnika potencjału wytwórczego w nowych warunkach i odpowiednim włączeniu go do produktywnego i rozwojowego obiegu. To proces, w którym wyłania się z jednej strony nowa „gramatyka” gospodarowania (nowe pojęcia, nowy język, nowa konceptualizacja funkcjonowania i rozwoju miasta), a z drugiej jednocześnie gospodarowanie przesuwa się na nową rozwojową trajektorię. Nie da się tego procesu uruchomić bez modyfikacji społeczno– ekonomicznego imaginarium oraz zbudowania nowego paradygmatu w podejściu do dalszych procesów urbanizacji i rozwoju miast. Mówiąc o regeneracji miast musimy mieć świadomość, że potrzeba regeneracji wynika przede wszystkim z różnic w tempie przemian sfery funkcjonalnej w stosunku do struktur przestrzennych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania miast. Cechą systemów miejskich jest to, że sfera funkcjonalna odnosząca się do procesów wytwórczych zmienia się szybciej w stosunku do przemian w zagospodarowaniu. Wyzwaniem zaś współczesnych procesów jest to, że rozwarcie to nabiera coraz większego przyspieszenia. Trzeba zauważyć , że w skutek przyspieszania innowacyjności i zwiększania mobilności i globalizacji procesów rozwoju i skutków zewnętrznych te rozbieżności nie tylko stają się coraz większe ale ich usuwanie tradycyjnymi instrumentami jest niewystarczające. Opóźniony proces adaptacji struktur przestrzennych miast do procesów gospodarczych i społecznych sprawia, że nasilają się inne zjawiska takie jak procesy rozlewania się miast w sposób niekontrolowany wywoływane przez silne presję na przejmowanie korzyści wynikających z zawodnych rynków nieruchomości. Koszty spontanicznej transformacji i adaptacji miast do nowych procesów cywilizacyjnych stają się coraz wyższe.
Nowe wyzwania stają się podstawą nowej polityki urbanistycznej zorientowanej na potrzeby regeneracyjne obszarów zurbanizowanych i miast. Regeneracja urbanistyczna obejmuje odziaływanie na całość procesów urbanizacji i metropolizacji przestrzeni wynikających z globalnych procesów urbanizacyjnych, także tych procesów, które występują na tzw. terenach wiejskich. Regencja miasta jest sprofilowaną polityką władz publicznych; samorządowych i rządowych na utrzymywanie i rozwój różnorodnych złożonych funkcji miejskich i jego struktur przestrzennych (zagospodarowania przestrzennego) w ograniczonych terytorialnie układach – gwarantujących osiąganie wysokiej produktywności zasobów z jednoczesnym ograniczeniem destrukcyjnych skutków na szeroko rozumiane otoczenie. Dotychczas stosowne pojęcie rewitalizacji miast z reguły miało charakter obszarowy i dotyczyło fragmentów przestrzeni miast (terenów), które utraciły swoje dotychczasowe funkcje; czy to produkcyjne, czy to społeczne. Rewitalizacja jest składową procesów regeneracji miast. Wychodząc z powyższych założeń kolejne edycje kongresu „Regeneracja miast” będą miały każdorazowo jeden temat wiodący, ale tak ujęty, aby w jego pogłębionym rozważaniu powiązać główne wątki rozwojowe.
W czerwcu 2021 w Łodzi został zorganizowany międzynarodowy kongres „Regeneracja Miast Przemysłowych”. Profil i program wydarzenia ukazywał potrzebę i możliwość nowego podejścia do rozwoju miast przemysłowych jakim jest wielowymiarowa „regeneracja”.
Druga edycja wydarzenia, zorganizowana w 2022 roku, była poświęcona polityce i procesom regeneracji miast widzianej przez pryzmat adaptacji do zmian klimatu i odbyła się pod hasłem „Klimatyczna Regeneracja Miast”. Trzecia edycja wydarzenia zostanie poświęcona tematyce energetycznej regeneracji miast.
Lokalizacja: EC1 Łódź – ul. Targowa 1/3, 90-022 Łódź
Program:
Wtorek, 14 maja 2024
SESJE TEMATYCZNE
- Dziedzictwo kulturowe jako potencjał rozwoju miasta
- Łódź – Pytanie o tożsamość miasta
- Uwarunkowania kulturowe gospodarki cyrkularnej
- Dźwięki miasta
- Performance artystyczny jako forma transformacji miasta
- Kreatywność w przestrzeni miejskiej
- Finansowanie kultury
Środa, 15 maja 2024
SESJE TEMATYCZNE
- Łódź Filmowa – dlaczego w Łodzi się udaje?
- Rola obiektów dziedzictwa przemysłowego w procesach odnawiania potencjału rozwojowego miast
- Dziedzictwo przemysłowej Łodzi “w Nowym świetle”
- Kultura mieszczańska wobec wyzwań regeneracyjnych
- Kultura podwórkowa w regeneracji miasta
- Kultura Przedsiębiorczości
- Kultura a Natura
- Kultura festiwalowa
- Miasta filmu, literatury, muzyki – sieć miast kreatywnych UNESCO i jej rola w regeneracji miasta
- Architektura i kultura w procesie regeneracji miejskiej tożsamości
Wydarzenia towarzyszące:
-
Wizyta w Centralnym Muzeum Włókiennictwa
Data: 13 maja 2024
Miejsce: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Godzina rozpoczęcia: 19:00
- Spacer po Mediatece MeMo – jedynej takiej bibliotece w Łodzi
Data: 14 maja 2024
Miejsce: MeMo Mediateka
Godzina rozpoczęcia: 2 tury – 13:00; 14:30
- Warsztaty z animacji poklatkowej – Historia w zabytkowej kamienicy
Data: 15 maja 2024
Miejsce: MeMo Mediateka
Godzina rozpoczęcia: od 13:00
-
„U źródła. Fenomen domu kultury” – wystawa
Data: 14-15 maja
Miejsce: EC1 Łódź – ul.Targowa 1/3
Godzina rozpoczęcia: Wystawa prezentowana podczas trwania Kongresu
- „Myślę i czuję” – ogólnopolska wystawa poświęcona malarstwu, człowiekowi i sztucznej inteligencji.
Data: 14.05-16.06.2024
Miejsce: Galeria ASP w Łodzi, ul. Piotrkowska 68
- Wystawa studenckich prac rysunkowo-malarskich tematycznie związanych z Łodzią
Data: 14-15 maja 2024
Miejsce: Instytut Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej
- Musical „Dracula”
Data: 16-19, 24-26 i 31 maja, 1-2 czerwca 2024 r.
Miejsce: Teatr Muzyczny w Łodzi
- Miejskie Legendy – Słownik Łodzianizmów – wystawa
Data: 14-15 maja
Miejsce: EC1 Łódź – ul.Targowa 1/3
Godzina rozpoczęcia: Wystawa prezentowana podczas trwania Kongresu
-
„Algorytmy malarstwa” – prezentacja twórczości artystów z ASP w Łodzi
Data: 19.04 – 13.05.2024 r (finisaż 19:00)
Miejsce: Galeria ASP w Łodzi, ul. Piotrkowska 68
-
Łódź Design Festival
Data: 14-15 maja
Miejsce: EC1 Łódź – ul.Targowa 1/3
Godzina rozpoczęcia: Wystawa prezentowana podczas trwania Kongresu