Miesiąc profilaktyki raka piersi. Przyjdź na bezpłatną mammografię w Łodzi! [SZCZEGÓŁY]

Październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi. Zadbaj o siebie i skorzystaj z bezpłatnych badań.

Miesiąc profilaktyki raka piersi. Przyjdź na bezpłatną mammografię!
Miesiąc profilaktyki raka piersi. Przyjdź na bezpłatną mammografię! / fot. Envato Elements

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Wcześnie wykryty jest niemal w 100 proc. uleczalny. Niestety w początkowym stadium nie daje żadnych objawów. Badaj się systematycznie i nie dopuść do rozwoju choroby. 

Dla kogo?

Program profilaktyki raka piersi skierowany jest do kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii, nie miały wcześniej stwierdzonej złośliwej zmiany nowotworowej piersi lub otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania z powodu obciążenia czynnikami ryzyka. Ważne! Od 1 listopada 2023 r. z programu mogą korzystać kobiety w wieku 45–74 lat.

Jak wziąć udział w programie?

Do udziału w programie nie trzeba mieć skierowania! Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić telefonicznie na badanie. Pamiętaj, że jeśli się nie kwalifikujesz, możesz wykonać USG piersi lub mammografię na podstawie skierowania od ginekologa lub onkologa.

Gdzie?

Mammografię w ramach programu profilaktycznego wykonasz w jednej z wielu pracowni stacjonarnych. Badanie jest możliwe również w mammobusach, które w październiku odwiedzą województwo łódzkie w 22 powiatach. Na ich trasie przewidziano prawie 100 przystanków. Wszystkie informacje wraz z adresami placówek są dostępne na stronie: gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne.

W przypadku raka piersi istnieją czynniki, które mogą przyczyniać się do wzrostu ryzyka zachorowania. Zadbaj o profilaktykę, szczególnie jeśli:

  • jesteś kobietą (choć rak piersi może pojawić się również u mężczyzn),
  • masz uwarunkowania genetyczne i w Twojej rodzinie ktoś chorował,
  • miałaś wcześnie pierwszą miesiączkę lub późno menopauzę,
  • masz ponad 50 lat,
  • późno urodziłaś pierwsze dziecko.

ZOBACZ TAKŻE