Mieszkania obok dworca Łódź Fabryczna. Nowa inwestycja w miejscu dwóch kamienic

Powstał plan nowej zabudowy narożnika skrzyżowania ul. Polskiej Organizacji Wojskowej z ul Składową, niepięknego obecnie zakątka centrum miasta vis a vis dworca Łódź Fabryczna.

Kamienica przy ul. P.O.W. i Składowej - wizualizacja
Tak ma wyglądać nowy budynek mieszkalny, który powstanie przy skrzyżowaniu ulic P.O.W. i Składowej
5 zdjęć
Kamienica przy ul. P.O.W. i Składowej - wizualizacja
Zrujnowane kamienice przy skrzyżowaniu P.O.W. i Składowej
Zrujnowane kamienice przy skrzyżowaniu P.O.W. i Składowej
Zrujnowane kamienice przy skrzyżowaniu P.O.W. i Składowej
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

O odbudowie kamienicy przy ul. P.O.W. 42 mówiło się od 2019 r., gdy budynek będący już w opłakanym stanie technicznym zaczął się rozlatywać i ze względów bezpieczeństwa trzeba go było wyburzyć. Już wtedy właściciel deklarował odbudowanie domu na wzór pierwowzoru. Teraz projekt nabrał realnych kształtów i to rozszerzony o sąsiednią posesję.

Na bazie specustawy

Nową zabudowę pustej obecnie działki przy ul. P.O.W. 42 oraz przebudowę sąsiadującej z nią zrujnowanej zabytkowej kamienicy przy ul. Składowej 14 planuje spółka Hocan Estate, która chce zrealizować tę inwestycję korzystając z przepisów specustawy "lex deweloper” (nowy obiekt ma być nieco wyższy niż dopuszcza miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, specustawa umożliwia ominięcie tego rygoru). Wniosek o zabudowę obu parceli trafił już do Rady Miejskiej w Łodzi. Jego akceptacja umożliwi inwestorowi wystąpienie o pozwolenie na budowę.  

Dwa w jednym

Projekt Hocan Estate zakłada, że po wyburzeniu pozostałości kamienicy przy ul. Składowej (zachowana zostanie jej elewacja frontowa) na obu działkach zostanie wzniesiony nowy budynek złożony z trzech części różniących się wysokościami (1, 5 i 6 kondygnacji). Parter zajmą lokale usługowe oraz garaż, którego druga część będzie schowana w kondygnacji podziemnej pod całym terenem zabudowy. Kondygnacje od 2. do 6. zajmie od 60 do 85 mieszkań.

Na wzór oryginału

Ważnym elementem projektu ma być odtworzenie oryginalnego wyglądu elewacji rozebranej narożnej kamienicy – ze wszystkimi zdobieniami, detalami architektonicznymi i mansardowym dachem. Nowy dom będzie tylko trochę wyższy – o nadbudowę jednej kondygnacji. Zachowany i poddany renowacji ma być też front kamienicy przy ul. Składowej.

ZOBACZ TAKŻE