Mieszkania z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami

Rewitalizacja to nie tylko odnawianie zaniedbanych przestrzeni w mieście. To także wsparcie dla osób, które potrzebują pomocy w samodzielnym życiu

5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Cztery specjalnie przystosowane mieszkania chronione czekają na łodzian z różnymi niepełnosprawnościami: ruchową, intelektualną, sprzężoną, a także z zaburzeniami psychicznymi. Wszystkie znajdują się w wyremontowanych kamienicach w centrum miastach. W sumie może w nich zamieszkać 16 osób.

Mieszkaniami i ich mieszkańcami będą się opiekowali tzw. “operatorzy”, których zadaniem będzie wspieranie lokatorów w wykonywaniu codziennych czynności, jak również w utrzymaniu i rozwijaniu samodzielności. 

Czym jest mieszkanie chronione?

Każde z mieszkań jest w pełni umeblowane i wyposażone w niezbędne sprzęty oraz urządzenia umożliwiające i ułatwiające codzienne funkcjonowanie lokatorów, którzy wkrótce w nich zamieszkają. Poza łóżkami, szafkami, tradycyjnym sprzętem AGD (np. pralkami, odkurzaczami, żelazkami i lodówkami), czy pościelą znajdują się w nich także rehabilitacyjne wyposażenie potrzebne osobom poruszającym się na wózkach, czyli windy, podnośniki, krzesła kąpielowe, dostosowane meble i sprzęt AGD.

Mieszkania chronione dzielą się na treningowe i wspierane. - Mieszkanie treningowe jest przeznaczone dla osób, które kończą terapię i chcą się usamodzielnić – mówi Piotr Kowalski, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. – Dzięki pobytowi w warunkach, które są zbliżone do domu rodzinnego, będą miały okazję sprawdzić i nauczyć się życia w środowisku odpowiadającym miejscu zamieszkania. 

Mieszkania wspierane mogą stać się natomiast docelowymi mieszkaniami dla tych osób, które potrzebują bardziej intensywnego wsparcia niż pomoc w postaci usług opiekuńczych. Tego rodzaju lokum jest też alternatywą dla domu pomocy społecznej. Korzystająca z niego osoba z niepełnosprawnością ma możliwość niezależnego życia. 

Kto może tu zamieszkać?

O możliwość pobytu w jednym z mieszkań chronionych może ubiegać się pełnoletni łodzianin posiadający orzeczenie o niepełnosprawności z właściwym stopniem i symbolem lub też posiadający zaświadczenie lekarskie wystawione na podstawie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego oraz zaświadczenie o udziale w terapii. Osoby te nie mogą poza tym wymagać całodobowego wsparcia. 

 

Wszelkie szczegółowe informacje na temat mieszkań chronionych dla osób z niepełnosprawnościami można uzyskać w Wydziale Pomocy Stacjonarnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi, pod numerem telefonu: (42) 685 43 79 (w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16 oraz we wtorki w godz. 9 – 17).ZOBACZ TAKŻE