Miś Uszatek ma już 67 lat. Ambasadora Łodzi poznano w 20 państwach świata!

6 marca 1957 r. po raz pierwszy na kartach książki Czesława Janczarskiego pojawił się Miś Uszatek, ulubiony bohater bajek dla dzieci. Dziś bardziej jest znany z lalkowego serialu animowanego, realizowanego w łódzkim Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For od 1975 r. Powstały w sumie 104 odcinki 10-minutowych filmów, które były nieprzerwanie emitowane w TVP do 1987 r.

Miś Uszatek - okładka książki
Czesław Janczarski, „literacki ojciec” Misia Uszatka i jedna z pierwszych książeczek o jego przygodach, wydana w 1960 r.

Sympatyczny Miś Uszatek skradł serca nie tylko polskich dzieci, bo był również wyświetlany za granicą w 20 krajach świata, nawet w Japonii. Mennica Polska, na zlecenie jednej z wysp w Nowej Zelandii, wybiła 8 tys. monet jednodolarowych z podobizną misia i jego kolegów dla upamiętnienia bohaterów bajek emitowanych w tym kraju. 

Uszatek narodził się w 1957 r., więc był towarzyszem dzieciństwa wielu już pokoleń Polaków, choć początkowo na kartach książeczek i czasopisma dla dzieci „Miś”, którym kierował właśnie Czesław Janczarski. Oprawę graficzną i rysunkowe postaci stworzył Zbigniew Rychlicki, który pracował również przy produkcji animowanego serialu. 

Miś Uszatek ma dla Łodzi szczególne znaczenie, bo stał się on swoistym ambasadorem i promotorem naszego miasta. 24 października 2009 r. przy ul. Piotrkowskiej 87 stanęła figurka sympatycznego misia wykonana z brązu. Waży 60 kg i ma około metra wysokości, a pomnik ten zapoczątkował cały szlak „Łódź Bajkowa”. Sam Uszatek stał się maskotką miasta i pojawił się na wielu promocyjnych gadżetach.

ZOBACZ TAKŻE