Rekrutacja zainteresowanych taką metamorfozą łodzian już się zakończyła. Do udziału w projekcie zaproszono mieszkańców kamienic przy ul. Lipowej 64, ul. Tuwima 40 i ul. Senatorskiej 10.
– O wyborze zdecydowało zaangażowanie mieszkańców. Chodzi przecież nie tylko o realizację projektu, ale także o późniejsze utrzymanie, a lokatorzy wybranych podwórek zaproponowali nie tylko wkład własnej pracy w ich przeobrażenie, ale też pomysły na dalszy rozwój. Mają chęć zaoferowania czegoś swojej społeczności – mówi Beata Konieczniak, prezes fundacji Lux Pro Monumentis.
Eko podwórko – faza przygotowawcza
Obecnie z lokatorami spotykają się ogrodnicy i architekci zieleni. Wspólnie wypracowują najlepszy sposób zagospodarowania podwórek, by możliwie najpełniej spełniały oczekiwania jak najszerszego grona użytkowników. Trzeba bowiem pogodzić interesy osób w różnym wieku, chcących korzystać ze wspólnych przestrzeni. Osoby starsze marzą o miejscu do wypoczynku, rodzice chcieliby mieć miejsce do zabaw z dziećmi. Niemal wszyscy pragną zakątka do spotkań z sąsiadami.
– Nasze podwórko jest brzydkie, wręcz wstydliwe, do niczego nieprzydatne. Chcemy zmian – więcej zieleni, mniej betonu. Żeby nasze podwórko wreszcie cieszyło oczy i można było z niego korzystać. Z wiecznie kusego budżetu wspólnoty mieszkaniowej trudno byłoby zrealizować taką metamorfozę. Dlatego zgłosiliśmy się do projektu, by skorzystać z funduszy przeznaczonych na takie zmiany – mówi Robert Brzezicki z ul. Lipowej 64.
Realizacja projektu
Podwórka będą na nowo zaprojektowane i wzbogacone o nową roślinność: drzewa, krzewy, trawy, rośliny pnące, wśród których pojawią się dzieła lokalnych artystów. Aranżacje podwórek i sadzenie roślin rozpocznie się na przełomie kwietnia i maja. Efekty będzie można podziwiać już za kilka tygodni.
Projekt „Eko podwórko – łodzianie dla klimatu”, finansowany z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny ma budżet 25 tys. euro.