„Mobilny urzędnik" - nowa usługa uruchomiona w Łodzi. Co to takiego?

Jesteś seniorem, osobą z niepełnosprawnością, trudno Ci samodzielnie dotrzeć do urzędu? Zadzwoń - urzędnik przyjedzie do Ciebie do domu. Łódź uruchamia usługę „mobilnego urzędnika". Ubiegłoroczny pilotaż takiego projektu pokazał, jak bardzo taka pomoc jest potrzebna. 

fot. ŁÓDŹ.PL
Łódź uruchamia usługę "mobilnego urzędnika"
3 zdjęcia
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

W lutym do osób, które nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do Urzędu Miasta Łodzi przyjedzie urzędnik, pomoże wypełnić dokumenty i zawiezie je sam do urzędu.

- A właściwie dwóch urzędników: pracownik biura łódzkiego Rzecznika Osób Niepełnosprawnych oraz Wydziału Zarządzania Kontaktami z Mieszkańcami. Naszą pomoc kierujemy szczególnie do osób, które mają znaczny stopień niepełnosprawności, choroby neurologiczne, ograniczoną możliwość swobodnego poruszania się, która uniemożliwia samodzielną wizytę w urzędzie miasta. Wystarczy zadzwonić na numer (42) 638 45 40, do oddziału do spraw osób niepełnosprawnych i umówić się na wizytę. Na telefony czekamy od 1 lutego. Planujemy, by "mobilny urzędnik" ruszył we wtorek 15 lutego. A każde następne wizyty były umawiane na kolejne czwartki i wtorki. Oczywiście, jeśli zgłosi się do nas osoba, która tej pomocy będzie potrzebowała wcześniej - pojedziemy, kiedy będzie trzeba - mówi Katarzyna Tręda - Pisera, łódzki Rzecznik Osób Niepełnosprawnych.

W czym pomoże „mobilny urzędnik"?

Docelowo do mieszkańca potrzebującego pomocy będzie docierała dwójka urzędników. Ma to swoje uzasadnienie nie tylko związane z zadaniami, w których specjalizują się poszczególne osoby, ale jest też podyktowane względami bezpieczeństwa oraz transparentności.

- Do osoby, która poprosi o pomoc trafi więc pracownik biura łódzkiego Rzecznika Osób Niepełnosprawnych. Dlaczego? Ponieważ większość spraw, z którymi zwracają się osoby mające problem z poruszaniem się, związane są z naszą specyfiką działania. Pomożemy więc np. przy wydaniu Łódzkiej Karty Bez Barier, która uprawnia do szeregu ulg i zniżek dla osób z niepełnosprawnościami, przy przyjęciu wniosku o abonament parkingowy, przy skorzystaniu z projektów kierowanych do osób z niepełnosprawnościami. Ale nie ograniczamy się do tego zakresu działań. Pomożemy chociażby w skompletowaniu i złożeniu wniosku mieszkaniowego czy zgłosimy do innej instytucji każdy problem, z którym się do nas zwróci odwiedzany mieszkaniec - dodaje Rzecznik Osób Niepełnosprawnych.

Załóż profil zaufany z „mobilnym urzędnikiem"

Pracownik Wydziału Zarządzania Kontaktami z Mieszkańcami będzie zaś mógł służyć pomocą przy zakładaniu i potwierdzaniu profilu zaufanego, co usprawnia sprawy urzędowe i pozwala załatwiać je bez wychodzenia z domu.

- Posiadając profil zaufany, bez wychodzenia z domu, złożymy na przykład wniosek o wydanie odpisów urzędowych dokumentów m.in.: aktu urodzenia, małżeństwa czy zgonu. Przypomnę, że to my odpowiadamy również za prowadzenie centrum kontaktu z mieszkańcami, a więc pomagamy czy pośredniczymy w pomocy dla mieszkańców w różnych tematach. W taki sam sposób będziemy mogli pomóc osobom, z którymi spotkamy się w ich domach - tłumaczy Małgorzata Markowska, dyrektor Wydziału Zarządzania Kontaktami z Mieszkańcami Urzędu Miasta Łodzi.

„Mobilnych urzędników" ma być w sumie czterech. Zaś osobę, która zgłosi taką potrzebę, odwiedzi w domu dwóch.

Przypomnijmy, że projekt „mobilnego urzędnika" funkcjonował już w Łodzi jako pilotaż: od grudnia 2020 r. do czerwca 2021 r. Wtedy też udało się dojechać do domów i pomóc około 60 osobom. Ten czas pokazał, jak bardzo taka usługa potrzebna jest na  stałe.

ZOBACZ TAKŻE