Monografia „Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Tom III dostępny od 20 czerwca [SZCZEGÓŁY]

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia miasta”, który obejmować będzie lata 1914-1945. Ujęcie historii naszego miasta w pięciu tomach to wspólny projekt Urzędu Miasta Łodzi i Uniwersytetu Łódzkiego z okazji ubiegłorocznego 600-lecia Łodzi. Redaktorem naukowym serii jest profesor Jarosław Kita.

Monografia „Łódź poprzez wieki. Historia miasta”
Monografia „Łódź poprzez wieki. Historia miasta”

– III tom monografii poświęcony jest okresowi 1914-1935. Redaktorem naczelnym tomu był zmarły niedawno i niespodziewanie profesor Przemysław Waingertner. Wśród tematów są między innymi historia I i II wojny światowej i ich przebieg w Łodzi, w tym historia Litzmannstadt Getto. Dużo uwagi poświęcone zostało historii gospodarczej i politycznej Łodzi z okresu dwudziestolecia międzywojennego – rozwojowi samorządu, reformom gospodarczym, planom rozbudowy i przebudowy miasta – powiedział prof. Kita podczas śniadania prasowego zorganizowanego w restauracji NieWinni przy ul. ks. bp. Wincentego Tymienieczkiego 3 przez Uniwersytet Łódzki.

W trzecim tomie poruszono też wątki rozwoju szkolnictwa – od analfabetyzmu po reformy, które sprawiły, że Łódź w krótkim czasie stała się prekursorem w zakresie edukacji powszechnej. Czytając tę część monografii zaznajomimy się też bliżej z warunkami materialnymi i mieszkalnymi życia łodzian w trakcie i między wojnami oraz charakterystycznym folklorem robotniczego miasta przed wojną. Do mniej znanych wątków należą też m.in. rozwój inicjatyw obywatelskich i charytatywnych w przedwojennej Łodzi czy rozwój dziennikarstwa w tym debiut wielu dzienników.

ZOBACZ TAKŻE