MOPS Łódź. Mieszkańcy Domu Seniora czytają bajki i wiersze dzieciom w przedszkolu

„Wspólne czytanie to doskonały sposób na budowanie międzypokoleniowych relacji, z których frajdę czerpią zarówno młodsi, jak i starsi uczestnicy” – tak o spotkaniach w ramach akcji „Seniorzy czytają przedszkolakom” mówią wszyscy w nią zaangażowani. Seniorzy z Dziennego Domu „Senior +” (ul. Sienkiewicza 79), prowadzonego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi, odwiedzają pobliskie Przedszkole Sióstr Służebniczek NMP NP (ul. Sienkiewicza 60) i czytają dzieciom bajki, baśnie i wierszyki.

Mieszkańcy Domu Seniora czytają bajki i wiersze dzieciom w przedszkolu
Mieszkańcy Domu Seniora czytają bajki i wiersze dzieciom w przedszkolu, fot. LODZ.PL
5 zdjęć
Mieszkańcy Domu Seniora czytają bajki i wiersze dzieciom w przedszkolu
Mieszkańcy Domu Seniora czytają bajki i wiersze dzieciom w przedszkolu
Mieszkańcy Domu Seniora czytają bajki i wiersze dzieciom w przedszkolu
Mieszkańcy Domu Seniora czytają bajki i wiersze dzieciom w przedszkolu
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Czytanie pobudza wyobraźnię

Sąsiedzka współpraca między domem seniora i przedszkolem rozpoczęła się wkrótce po uruchomieniu tej pierwszej placówki w zrewitalizowanej kamienicy, czyli pod koniec 2021 r. (wcześniej przedszkole współpracowało z nieistniejącym już Domem Dziennego Pobytu przy al. Kościuszki 29, którego seniorzy są obecnie częścią Domu przy ul. Sienkiewicza 79). Były wzajemne odwiedziny, jasełka i kolędowanie, dekorowanie choinki, a także piknik integracyjny z zabawami i poczęstunkiem. Z początkiem tego roku zakres działań poszerzono o czytelnicze spotkania przedszkolaków i seniorów.

– Nasze przedszkole bierze udział w ogólnopolskiej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” – mówi siostra Małgorzata Ochęduszko, dyrektorka przedszkola. – Mamy świadomość, ile korzyści niesie ze sobą głośne czytanie dzieciom, dlatego staramy się zaszczepić im od najmłodszych lat ciekawość do czytania i poznawania świata. Chcemy pokazać, że książka to wspaniały przyjaciel, od którego mogą się wiele dowiedzieć.

Do tego, że czytanie na głos jest jedną z najlepszych inwestycji w przyszłość najmłodszych, a przy tym rozwija i pobudza wyobraźnię oraz pomaga w przyswajaniu wiedzy, nie trzeba przekonywać łódzkich seniorów.

– Osoby korzystające z prowadzonych przez miasto 15 domów dziennego pobytu są na ogół bardzo aktywne i chętnie angażują się w różne akcje – mówi Piotr Kowalski, p.o. dyrektora łódzkiego MOPS-u. – Często same wychodzą z pomysłami i inicjatywą podjęcia różnych działań. Widzimy, jak podczas spotkań czytelniczych seniorzy spełniają się w rolach babć i dziadków oraz ile radości im to sprawia. Poprzez takie wspólne spotkania z książkami budują się bardzo ważne relacje między dwoma pokoleniami mieszkańców Łodzi.

Od „Czerwonego Kapturka” do „Lokomotywy”

Seniorów chętnych do czytania przedszkolakom nie brakuje.

– Seniorzy dużo ze sobą rozmawiają na temat czytelniczych spotkań w przedszkolu – mówi Wioleta Guderska, administratorka Dziennego Domu „Senior +”. – Czasami sprzeczają się też między sobą, kto będzie czytał przy okazji kolejnej wizyty i samodzielnie wybierają książki.

Do tej pory przedszkolaków najczęściej odwiedzali Janina Starosta (nazywana przez dzieci „babcią Janeczką”) i Krzysztof Witkowski („dziadek Krzysztof”).

– Zawsze uwielbiałam pracę z dziećmi i marzyłam o pracy w przedszkolu – mówi „babcia Janeczka”. – Ale moja zawodowa droga potoczyła się inaczej. Te wizyty w przedszkolu i czytanie najmłodszym są jak spełnienie marzeń po wielu, wielu latach.

– Dawanie czegoś innym sprawia dużo więcej radości niż branie, dlatego tak uwielbiam te spotkania – mówi „dziadek Krzysztof”. – Czytałem już dzieciom bajkę o Czerwonym Kapturku, Jasiu i Małgosi, a także wiersze Juliana Tuwima, m.in. „Lokomotywę” i „Rzepkę”.

Wzajemny szacunek przez wspólne czytanie

Czytanie bajek przez seniorów w przedszkolu przy ul. Sienkiewicza 60 odbywa się co 2 tygodnie. Ostatnie spotkanie w marcu poświęcono literaturze o tematyce świąt wielkanocnych. Po skończonym czytaniu seniorzy i przedszkolacy wzięli udział we wspólnych warsztatach, podczas których przygotowywali wielkanocne dekoracje i ozdoby. Zazwyczaj najmłodsi odwdzięczają się, śpiewając piosenki lub zapraszając seniorów do zabaw tanecznych i wspólnego muzykowania.

ZOBACZ TAKŻE