MPK Łódź zamówiło 63 nowe autobusy. Będą nowoczesne i klimatyzowane [SZCZEGÓŁY]

W pierwszym kwartale 2025 r. na łódzkie ulice wyjedzie ponad 60 nowych autobusów. MPK Łódź podpisało właśnie umowę z firmą Solaris Bus & Coach.

autobusy
MPK Łódź zamówiło 63 nowe autobusy, fot. Paweł Łacheta
5 zdjęć
autobusy
autobusy
autobusy
autobusy
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Kontrakt dotyczy dostawy 48 pojazdów przegubowych (18-metrowych) oraz 15 tzw. krótkich, czyli 12-metrowych.

Podczas wyboru najlepszej z ofert brano pod uwagę nie tylko cenę. Dodatkowo punktowane były m.in. moduł hybrydowy, liczba miejsc dostępnych z niskiej podłogi oraz zużycie paliwa.

Wszystkie dostarczone przez Solaris Bus & Coach pojazdy będą wyposażone w system mild hybrid, który magazynuje energię powstającą podczas hamowania i używa jej do wspomagania silnika spalinowego. Tego typu rozwiązanie wpływa na znaczne zmniejszenie zużycie paliwa.

Kiedy MPK Łódź dostanie nowe autobusy?

Umowa dotyczy dziesięcioletniego najmu autobusów wraz z ich serwisem. Pojazdy będą oczywiście niskopodłogowe i klimatyzowane. Firma dostarczy je w ciągu 40 tygodni od daty podpisania umowy.

Nowe autobusy zostaną rozdzielone między dwie zajezdnie – Zajezdnię Limanowskiego i Zajezdnię Nowe Sady. Dodatkowo jeden z autobusów 12-metrowych zostanie przeznaczony do Ośrodka Szkolenia Kierowców MPK Łódź. Prowadzone będą na nim kursy dla kandydatów na przyszłych kierowców.

Spółka z firmą Solaris współpracuje od 2000 r. Dziś ponad połowa autobusów komunikacji miejskiej w Łodzi to właśnie pojazdy tej marki. W taborze MPK Łódź znajdują się zarówno autobusy spalinowe, hybrydowe, jak i elektryczne tego producenta.

ZOBACZ TAKŻE