Koniec remontu Wojska Polskiego. Powrót MPK Łódź i pełnego ruchu samochodowego [ZDJĘCIA]

Zakończyła się wielka przebudowa ulicy Wojska Polskiego. W związku z tym przebudowana arteria zostaje w pełnym zakresie oddana do użytkowania mieszkańcom. Od soboty, 1 czerwca wprowadzona zostanie docelowa organizacja ruchu, co oznacza również powrót na stałe trasy autobusów linii: 57, 64A, 64B, 70, 81 i N6.

Ulica Wojska Polskiego po remoncie
Koniec remontu Wojska Polskiego. Powrót MPK Łódź i pełnego ruchu samochodowego
14 zdjęć
Ulica Wojska Polskiego po remoncie
Ulica Wojska Polskiego po remoncie
Ulica Wojska Polskiego po remoncie
Ulica Wojska Polskiego po remoncie
Ulica Wojska Polskiego po remoncie
ZOBACZ
ZDJĘCIA (14)

Trwająca 2,5 roku modernizacja trzykilometrowego odcinka ulicy Wojska Polskiego – od ul. Franciszkańskiej do Inflanckiej zakładała: wymianę torów, przebudowę chodnika, wyznaczenie ścieżki rowerowej, wydzielenie miejsc parkingowych dla samochodów, wymianę oświetlenia, nowy system sygnalizacji świetlnej na pasach, wyremontowanie przystanków tramwajowych oraz zatok autobusowych, a także zasadzenie drzew i krzewów.

Wojska Polskiego w liczbach

Oprócz nowej jezdni na Wojska Polskiego wybudowano i zmodernizowano 2,5 km odcinek drogi rowerowej, którą wygodnie dojedziemy do Łagiewnik, zamontowano 15 przystanków autobusowych i 14 przystanków tramwajowych. Wzdłuż ulicy zasadzonych zostało blisko trzysta drzew i dwanaście tysięcy krzewów oraz bylin ozdobnych.

Całkowita wartość projektu to ponad 150 mln zł, wartość dofinansowania unijnego to 74 mln  zł, wartość dofinansowania z Budżetu Państwa ponad 5 mln zł.

Wraz z otwarciem dla ruchu całej ulicy Wojska Polskiego, od 1 czerwca na swoje trasy wrócą „bałuckie" autobusy. Ponownie pojedziemy przez Wojska Polskiego na Doły. Dzięki temu mieszkańcy osiedla przy Spornej zyskają wygodny dojazd.

Autobusy MPK Łódź powrócą na Wojska Polskiego

  • Linia 57 będzie kursować z Marysina przez Sporną, Wojska Polskiego oraz Źródłową do Północnej. To nowy przebieg jej trasy, aby obsłużyć osiedle i zapewnić szybszy przejazd bez korków.
  • Linia 64 pojedzie od Sikawy prosto Wojska Polskiego do Franciszkańskiej. Ponadto 64 zapewni bezpośrednie połączenie Dołów z Bałuckim Rynkiem. 
  • Linia 70 znowu pojedzie Wojska Polskiego i Sporną. To jedno z najważniejszych połączeń w kierunku ronda Solidarności, kampusu Uniwersytetu czy skrzyżowania „Marszałków".
  • Linia 81 znów bezpośrednio połączy Doły z Teofilowem i centrum handlowym M1. 
  • Na Bałuty i Doły dojedziemy też nocą. Z centrum Łodzi na Wojska Polskiego i przez osiedle do Spornej pojedzie linia N6. To też łatwe połączenie od Manufaktury. 

Cały czas kursują tramwaje 1 i 6, które jeżdżą po Wojska Polskiego od 16 marca. 

Społeczny odbiór Wojska Polskiego – jakie uwagi?

Tuż przed odbiorami technicznymi i końcowymi inwestycji miasto zaprosiło mieszkańców do jej społecznego odbioru. Pod koniec zeszłego tygodnia mieszkańcy mogli porozmawiać z przedstawicielami inwestora i wykonawcy oraz zgłosić uwagi do wykonania prac. Mieszkańcy najczęściej zgłaszali drobne poprawki, jak np. brakujące ławki i kosze na śmieci, proponowali dosadzenie drzew. Były także poważniejsze uwagi, jak poprawa bezpieczeństwa na przejeździe przez drogę rowerową na ul. Marynarskiej czy brak barierek odgradzających torowisko w okolicach skrzyżowania z ul. Obrońców Westerplatte. 

Wszystkie uwagi zostały zapisane i jak zapewnia Zarząd Inwestycji Miejskich, nie pozostaną bez odpowiedzi.

SONDA

Czekasz na otwarcie Wojska Polskiego?

ZOBACZ TAKŻE