Łódź widać z... Warszawy. Niebywałe widoki z najwyższego budynku w Unii Europejskiej [ZDJĘCIA]

Ze stolicy Polski, Warszawy, widać Łódź. Wszystko to za sprawą Pawła Kłaka i Łukasza Wawrzyszko - fotografów z portalu dalekiewidoki.pl - którzy z tarasu wieżowca Varso Tower (najwyższego budynku w Unii Europejskiej) dokonali zdjęcia oddalonego o 113,6 km komina elektrociepłowni EC-4 na Widzewie.

Widok z Varso Tower w kierunku południowo-zachodnim. W dolnej części, po prawej stronie, można dostrzec Aleje Jerozolimskie, a daleko na horyzoncie widać charakterystyczny komin w Łodzi
Widok z Varso Tower w kierunku południowo-zachodnim. W dolnej części, po prawej stronie, można dostrzec Aleje Jerozolimskie, a daleko na horyzoncie widać charakterystyczny komin w Łodzi, fot. Ł. Wawrzyszko.
8 zdjęć
Widok z Varso Tower w kierunku południowo-zachodnim. W dolnej części, po prawej stronie, można dostrzec Aleje Jerozolimskie, a daleko na horyzoncie widać charakterystyczny komin w Łodzi
Najdalszy widok z polskiej stolicy. Komin EC-4 w Łodzi - 113,6 km widziany z tarasu Varso Tower w Warszawie. Na pierwszym planie Pruszków. Daleko na horyzoncie widoczna również turbina wiatrowa w Bonarowie
Komin EC-4 w Łodzi. Po lewej widoczny jest charakterystyczny blok przy ul. Radziejowskiej 1 w Żyrardowie (42,9 km)
Varso Tower
Varso Tower widoczny z al. Jana Pawła II
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Obserwacja jest rekordowa. To najdalszy naziemny widok z Warszawy oraz z województwa mazowieckiego, jaki udało się sfotografować. Widok EC-4 z Varso Tower jest ukierunkowany poprzez Aleje Jerozolimskie, zwłaszcza przez ich najdłuższy odcinek widoczny w kierunku zachodnim. Zdjęcia zostały wykonane 2 czerwca 2023 roku w godzinach 17:20-19:35, a ich publikacja nastąpiła 10 sierpnia. 

Nieprzypadkowa obserwacja

W obserwacji nie było przypadku. Paweł Kłak i Łukasz Wawrzyszko bardzo skrupulatnie się do niej przygotowali. – Analizowaliśmy mapę tak zwanych przeszkód lotniczych. Na niej są wyszczególnione najwyższe budowle w Polsce i każdy obiekt przed wyjazdem weryfikowaliśmy, czy jest matematycznie, geometrycznie możliwy do zaobserwowania. Więc byliśmy świadomi tego, co chcemy zaobserwować. Nie były to ślepe poszukiwania – powiedział Kłak.

By dokonać obserwacji EC-4 kluczowym czynnikiem była pogoda. – Nie ukrywam, jechaliśmy po to. Wybraliśmy odpowiedni dzień, z dobrą pogodą i przejrzystym powietrzem. Warunki pogodowe nie były takie, jakich oczekiwaliśmy, ale mimo to Łódź udało się zaobserwować – mówi nam Paweł Kłak.

Varso Tower

Varso Tower to zarówno najwyższy budynek w Warszawie, jak i całej Unii Europejskiej. Wraz z iglicą osiąga wysokość 310 metrów. Na dachu, który znajduje się 230 metrów nad ziemią, jest taras widokowy - to dwukrotnie wyżej niż taras znajdujący się na 30. piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Otwarcie punktu widokowego dla turystów planowane jest na lato 2025.

Więcej informacji na temat osiągnięcia fotografów znajdziesz na stronie dalekiewidoki.pl.

ZOBACZ TAKŻE