Z okolic Łodzi widać...Tatry! Niesamowite osiągnięcie fotografów [ZDJĘCIA]

Z okolic Łodzi widać Tatry. Tak, to nie pomyłka. Wszystko za sprawą fotografów i obserwatorów, Pawła Kłaka, Mateusza Cieślickiego, Krzysztofa Ninarda i Grzegorza Jagusiaka, którzy w noworoczny poranek z Góry Kamieńsk w okolicach Bełchatowa wykonali zdjęcia tatrzańskich szczytów.

Tatry z Góry Kamieńskiej, fot. Paweł Kłak
8 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Osiągnięcie stanowi pierwszą w historii udokumentowaną obserwację Tatr z Niziny Mazowieckiej. Największa odległość do obserwowanych szczytów wyniosła 230 km - do Łomnicy, z kolei inne szczyty, które możemy zaobserwować na zdjęciach, to leżące w słowackich Tatrach Wysokich Durny i Lodowy Szczyt. Jak przekazują autorzy za pośrednictwem portalu dalekiewidoki.pl, obserwacja była wyjątkowa i ekstremalna, a poprzedzało ją wiele przygotowań i analiz.

Niespotykane warunki atmosferyczny kluczem do sukcesu

– Warunki atmosferyczne z noworocznego poranka były sprzyjające z uwagi na dużą dynamikę warunków pogodowych. Przez Polskę przemieszczał się aktywny ciepły front, a z nim czyste i ciepłe powietrze. W momencie obserwacji na „linii strzału" występowała inwersja temperatury do wysokości ok. 800 m.n.p.m. Dzięki temu widok był „dalszy" niż zwykle. Mówiąc prościej - warunki w atmosferze umożliwiły nam niejako „zajrzenie" za daleki horyzont – tłumaczy Paweł Kłak z portalu dalekiewidoki.pl, jeden z autorów zdjęć.

Zaraz po opublikowaniu zdjęć temat zainteresował meteorologów oraz osoby związane z zagadnieniami optyki i refrakcji atmosferycznej. 

Dalekie obserwacje - pasja, która łączy ludzi

Paweł Kłak pierwszej obserwacji Tatr z odległości 200 km dokonał w 2020 r. podczas rodzinnej wędrówki po Górach Świętokrzyskich. Wówczas przerodziło się to w pasję, która polega na jeżdżeniu w różne zakątki Polski, by „łowić" dalekie widoki. Skupił się na ekstremalnych obserwacjach, czyli z dystansu ponad 200 km, często wykonanych po raz pierwszy z danego miejsca i rekordowych dla danego obszaru. Obserwator pytany o plany na przyszłość odpowiedział, że jego głównym celem jest zrobienie pierwszego zdjęcia Tatr z wieży na Jasnej Górze - 200 km oraz zrobienie zdjęć Tatr z województwa opolskiego. Wtedy, jako pierwsza osoba w Polsce, mógłby pochwalić się zdjęciem Tatr z każdego województwa w Polsce, z którego jest to możliwe.

Warto wspomnieć, że opisanego osiągnięcia dokonała grupa obserwatorów i fotografów wymieniona na początku, która poznała się za pośrednictwem serwisów społecznościowych.

Zdjęcia z obserwacji znajdują się w galerii zdjęć na górze strony, a więcej informacji na temat samego dokonania na stronie internetowej dalekiewidoki.pl.

ZOBACZ TAKŻE