Muzeum Kanału „Dętka” świętuje! Od otwarcia minęło już 16 lat

28 kwietnia 2008 r. uroczyście otwarto Muzeum Kanału „Dętka” (oddział Muzeum Miasta Łodzi) – unikatowe w skali kraju, bo ulokowane we fragmencie łódzkich kanałów pod pl. Wolności, gdzie znajduje się owalny zbiornik na wodę deszczową, stanowiący cenny zabytek hydrotechniki.

Muzeum Kanału „Dętka”
Muzeum Kanału „Dętka”

Kanał został wybudowany w 1926 r. według projektu angielskiego inżyniera Williama H. Lindleya, a prace nad nim nadzorował inż. Stefan Skrzywan. Gromadząca się tam woda służyła do okresowego oczyszczania kanałów w centrum miasta. Zbiornik może pomieścić 300 m³ wody, ma 142 m długości, 1,87 m wysokości i ok. 1,5 m szerokości. Wewnątrz kanałów zbiornika można obejrzeć wystawę przedmiotów, dokumentów i archiwalnych zdjęć ukazujących powstawanie łódzkiej sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Projekt aranżacji przestrzeni i oświetlenia wystawy został przygotowany przez Macieja Słowińskiego, a wystawa przez Roberta Kuśmirowskiego. 

„Dętka” jest pierwszym w Polsce kanałem otwartym dla zwiedzających, co czyni z niej pionierskie założenie muzealne i niepowtarzalną atrakcję turystyczną. Działalność Muzeum Kanału „Dętka”, które ponownie zostało otwarte po modernizacji pl. Wolności, nie ogranicza się jedynie do udostępniania podziemnej przestrzeni zwiedzającym. Odbywają się tu zajęcia edukacyjne i różne wydarzenia, bo sceneria miejsca jest niezwykła i inspirująca.

ZOBACZ TAKŻE