Muzeum Miasta Łodzi z nową wystawą. Przybliży prace Józefa Hechta [ZDJĘCIA]

Już od 22 czerwca Muzeum Miasta Łodzi zaprasza na wystawę „Józef Hecht. Artystyczne żywioły", na której będzie można zobaczyć ponad sześćdziesiąt prac pochodzącego z Łodzi malarza, grafika i rzeźbiarza.

praca malarska
Muzeum Miasta Łodzi z nową wystawą. Przybliży prace Józefa Hechta
5 zdjęć
praca malarska
praca malarska
praca malarska
praca malarska
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Tytuł ekspozycji odnosi się do „żywiołów" - pasji artysty, które ukształtowały jego drogę artystyczną. Sylwetka i twórczość Hechta ukazane są poprzez jego pasję do podróży, fascynację światem natury w najrozmaitszych jej formach i przejawach oraz zamiłowanie do miedziorytu, któremu artysta poświęcał całą swą energię. Wystawa prowadzi przez trzy obszary bliskie artyście, które silnie oddziaływały na jego zmysł obserwacji, a także pobudzały wyobraźnię: krajobrazy północnej oraz południowej Europy, świat roślin, zwierząt i czterech pierwotnych żywiołów oraz warsztat grafiki artystycznej.

Ostatnia wystawa tak przekrojowo prezentująca twórczość Hechta w Łodzi odbyła się w 1928 roku. Miejska Galeria Sztuki zaprezentowała wówczas obrazy oraz grafiki autorstwa pochodzącego z Łodzi twórcy. Nie jest to jednak pierwszy raz, kiedy twórczość Józefa Hechta zawitała do Pałacu Rodziny Poznańskich przy ulicy Ogrodowej. W 1993 roku Muzeum Historii Miasta Łodzi prezentowało grafiki artysty.

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów: Muzeum Miasta Łodzi, które posiada trzy grafiki oraz obraz, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Regionalnego w Siedlcach, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Wejman Gallery i kolekcji prywatnych.

Józef Hecht. Z Łodzi do Paryża

Józef Hecht (1891-1951) przyszedł na świat w Łodzi i tu spędził wczesną młodość. Studiował malarstwo i grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dzięki wsparciu rodziny odwiedził w młodzieńczym okresie Wiedeń i Rzym. Wybuch pierwszej wojny światowej zastał go w Berlinie, skąd wyjechał do Norwegii. Został tam przez pięć lat, do 1919 roku, i z przejęciem  wchłaniał w siebie piękny, surowy krajobraz Skandynawii. Ostatecznym, na kilka dziesięcioleci, przystankiem okazał się Paryż. Osiągnął tam jednocześnie sukces finansowy oraz uznanie środowisk artystycznych. Miał wystawy indywidualne, obok Picassa i Modiglianiego.

Przez cały czas trwania wystawy, czyli do 15 grudnia muzeum zaplanowało też szereg wydarzeń towarzyszących wystawie m.in. oprowadzania kuratorskie, spotkania, warsztaty oraz sesję naukową. Pierwsze oprowadzanie po wystawie i możliwość spotkania z kuratorką już w najbliższą sobotę 22 czerwca, o godzinie 13.

Wernisaż wystawy „Józef Hecht. Artystyczne żywioły" odbędzie się 21 czerwca, o godz. 18, wystawa dla zwiedzających będzie czynna od 22 czerwca do 15 grudnia. Jej współorganizatorem jest Fundacja Art & Modern.

ZOBACZ TAKŻE