Na Politechnice Łódzkiej powstaje egzoszkielet, który pomoże pacjentom chodzić

Zespół z Wydziału Mechanicznego pracuje nad nowoczesnym urządzeniem – egzoszkieletem rehabilitacyjnym. Jego stworzenie da chorym szansę stanąć na nogach.

fot. Olga Jarzyna, PŁ
Egzoszkielet ma pomóc chorym stanąć na nogach

Coraz więcej osób boryka się z problemami z poruszaniem się. Na świecie powstają wynalazki, które wspomagają rehabilitację. Jednym z nich jest egzoszkielet nóg. Korzystanie z takiego zewnętrznego szkieletu nie zastępuje pacjentom kończyn, ale umożliwia ruch, kiedy nie są samodzielnie do niego zdolni.

Prototyp takiego urządzenia powstał na Politechnice Łódzkiej, stworzył go zespół z Katedry Automatyki, Biomechaniki i Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym, kierowanym przez prof. Jana Awrejcewicza. 

– Egzoszkielet zakładany jest na nogi i tułów pacjenta, który nie jest zdolny do samodzielnego poruszania się, np. na skutek chorób bądź urazów rdzenia kręgowego – mówi mgr inż. Olga Jarzyna, doktorantka w KABiM. – Zadaniem urządzenia jest wymuszanie ruchów człowieka w sposób naśladujący prawidłowy chód, co ma prowadzić do rehabilitacji chodu i zwiększenia sprawności pacjenta 

Prototyp zostanie wykorzystany do dalszych badań. Wyniki posłużą m.in. w tworzeniu innych inspirowanych biologicznie robotów, dwu, sześcio czy nawet ośmionożnych.

ZOBACZ TAKŻE