Najlepsze filmy dokumentalne na Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu [TOP 9]

Już 23 listopada w Łodzi rozpocznie się Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Podczas wydarzenia do obejrzenia będą znakomite polskie i zagraniczne filmy dokumentalne, reportaże telewizyjne i radiowe. Polecamy wam TOP 9 wybranych przez nas tytułów, których nie można przegapić!

fot. kadry z filmu
Typujemy najlepsze filmy Festiwalu Człowiek w Zagrożeniu
7 zdjęć
fot. kadry z filmu
fot. kadry z filmu
fot. kadry z filmu
fot. kadry z filmu
fot. kadry z filmu
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Festiwal potrwa do 28 listopada, projekcje i spotkania z twórcami organizowane będą w dwóch miejscach – w Muzeum Kinematografii (pl. Zwycięstwa 1) i w Fabryce Sztuki (ul. Tymienieckiego 3). Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny.

Jeden dzień dłużej

„Jeden dzień dłużej” w reżyserii Moniki Meleń. Film o dojrzałej miłości, o codziennym życiu z nieuleczalną chorobą, a jednocześnie kino drogi i osobisty dziennik podróży. Ona od urodzenia cierpi na postępujący zanik mięśni, on uwielbia jazdę na motocyklu. Wspólnie wyruszają w podróż. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką, bohaterami i autorem muzyki do filmu Johnem Porterem.

Seans: środa 24.11, godz. 18:00 (Fabryka Sztuki)

Lekcja miłości

„Lekcja miłości” w reżyserii Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei. Bohaterką jest Jola – ekscentryczna, kochająca kolorowe stroje kobieta tuż przed siedemdziesiątką. Kobieta zdobywa się na ważny krok – ucieka z Włoch, od małżeńskiego koszmaru, do rodzinnego Szczecina. Tam wreszcie żyje tak, jak zawsze marzyła: tańczy, śpiewa, pisze wiersze i piosenki. Pewnej nocy na parkiecie w Cafe Uśmiech poznaje Wojtka, który zakochuje się w niej bez pamięci...

Seans: piątek 26.11, godz. 15:30 (Kino Kinematograf w Muzeum Kinematografii)

Film balkonowy

„Film balkonowy” w reżyserii Pawła Łozińskiego. Reżyser przygląda się ludziom z balkonu swojego mieszkania. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony. Autor ich zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym, jak radzą sobie z życiem. Stojąc z kamerą na balkonie przez ponad dwa lata, stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem Pawłem Łozińskim.

Seans: piątek 26.11, godz. 20:00 (Fabryka Sztuki)

Tu się żyje

„Tu się żyje” w reżyserii Kingi Dębskiej. Dokument o jedynym hospicjum na Litwie, prowadzonym w Wilnie przez charyzmatyczną siostrę Michaelę Rak. Film odsłania kulisy jego działalności, przybliża sylwetki pacjentów i pracowników. Pokazuje ideę hospicyjną w praktyce i – paradoksalnie – opowiada bardziej o życiu niż o śmierci. Po projekcji zaplanowano spotkanie z Kingą Dębską.

Seans: sobota 27.11, godz. 16:00 (Muzeum Kinematografii, Kino Kinematograf)

Szwedzkie tango

„Szwedzkie tango” w reżyserii Jerzego Śladkowskiego. Kiruna w północnej Szwecji. Długa, ciemna zima i prawie arktyczne temperatury. Wydawać by się mogło, że nie znajdziemy miejscowości, gdzie można by spotkać gorących tancerzy tanga. Jednakże Kerstin i Hans, oboje po siedemdziesiątce, para od pół wieku, odkryli miłość do argentyńskich rytmów i starają się ukoić zmęczenie rytmem tanga. Film wielokrotnie nagradzany, m.in. Prix Italia i Felixem.

Seans: czwartek 25.11, godz. 15:30 (Kino Kinematograf w Muzeum Kinematografii)

Tylko wiatr

„Tylko wiatr” w reżyserii Zofii Kowalewskiej. Dokumentalistka udaje się z 92-letnim dziadkiem w liczącą pięć tysięcy kilometrów podróż do odległej wioski w Kazachstanie. Dla mężczyzny jest to powrót do miejsca, w które został zesłany przez Sowietów. Wnuczka chce go wesprzeć w trudnej wyprawie, jednocześnie odkrywa, co kryło się za opowieściami znanymi z dzieciństwa. Po projekcji zaplanowano także spotkanie z reżyserką Zofią Kowalewską.

Seans: czwartek 25.11, godz. 16:15 (Fabryka Sztuki)

Koncert

„Koncert” w reżyserii Michała Tarkowskiego. Impresja filmowa na temat łódzkiego Festiwalu Muzyki Rockowej Rockowisko’81. Rejestracja koncertów i zachowań publiczności. Obok Perfectu i TSA, które w listopadzie 1981 zagrały w Hali Sportowej, można zobaczyć i posłuchać innych legendarnych grup – Republiki, Maanam, Brygady Kryzys i Dezertera.

Seans: niedziela 28.11, godz. 14:00 (Muzeum Kinematografii, Kino Kinematograf)

Tysiące małych ran

„Tysiące małych ran” w reżyserii Ramony S. Diaz. Historia dziennikarki Marii Ressy, założycielki portalu Rappler, laureatki tegorocznej pokojowej Nagrody Nobla, która staje się wrogiem nr 1 dla Rodrigo Duterte, prezydenta Filipin i jego ludzi. Opowieść o odwadze niezbędnej do tego, by być niezależnym dziennikarzem tam, gdzie władza nie ma skrupułów. Po seansie zaplanowano spotkanie z Dariuszem Rosiakiem, niegdyś dziennikarzem radiowej Trójki, dziś autorem podcastu Raport o Stanie Świata.

Seans: sobota 27.11, godz. 17:00 (Fabryka Sztuki)

Dalekowschodnia golgota

„Dalekowschodnia golgota” w reżyserii Julii Serginy. To debiut młodej Rosjanki, którym zwyciężyła na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym. Bohaterem dokumentu jest Wiktor Toropcew, taksówkarz z Kraju Chabarowskiego na wschodnich rubieżach Rosji, który walczy z lokalną korupcją, powszechną beznadzieją i zastraszaniem niepokornych. Ma wiele do stracenia, a jedyne jego narzędzia to internet i bezkompromisowość.

Seans: środa 24.11, godz: 22 (Fabryka Sztuki)

ZOBACZ TAKŻE