Najstarszy polski film kolorowy wyprodukowano i kręcono w Łodzi. Znasz go? [SONDA]

25 stycznia 1954 r. odbyła się premiera pierwszego polskiego filmu barwnego „Przygoda na Mariensztacie” w reż. Leonarda Buczkowskiego.

Lidia Korsakówna, gwiazda „Przygody na Mariensztacie”, na okładce magazynu „Film”
Lidia Korsakówna, gwiazda „Przygody na Mariensztacie”, na okładce magazynu „Film”, fot. Wikipedia, ENVATO ELEMENTS

Obraz wszedł na ekrany jako komedia muzyczna przedwojennego mistrza tego gatunku – znanego tekściarza, łodzianina Ludwika Starskiego, który próbował dostosować swoją twórczość do wymagań socrealizmu. Wielowątkowa historia obraca się wokół pary postaci granych przez Tadeusza Schmidta i Lidię Korsakównę, czyli Janka Szarlińskiego – murarza, przodownika pracy odbudowującego zrujnowaną Warszawę, i Hanki Ruczaj – dziewczyny odwiedzającej stolicę z wiejskim zespołem folklorystycznym. Para spotyka się w czasie wieczornych występów artystycznych, tańczy, ale rozdziela się, nie poznawszy nawet swoich imion. Kilka miesięcy później, kiedy Hanka przenosi się do miasta i uczy zawodu murarskiego, spotykają  się ponownie. Mariensztat, stara dzielnica Warszawy, stała się tłem romansu, ale także symbolem odbudowy stolicy.

Film w dużej części był kręcony w naturalnej scenerii, ale wiele scen powstało w Łodzi, natomiast sam rynek Mariensztacki imitowała ogromna dekoracja. Na ekranie występuje zespół Mazowsze, a główną piosenkę „Jak przygoda, to tylko w Warszawie” zaśpiewała nastoletnia wówczas Irena Santor, podkładając głos Lidii Korsakównie, również wychowance z Karolina. Film powstał na taśmie radzieckiej Sowkolor i jest pierwszym w historii pełnometrażowym polskim filmem kolorowym. Podobnie jak pierwszy powojennym film „Zakazane piosenki” z 1945 r., ten obraz również wyprodukowano w Łodzi.

SONDA

Czy oglądałeś/oglądałaś film "Przygoda na Mariensztacie"?

ZOBACZ TAKŻE