Choć z zewnątrz tego nie widać, NCKF zajmie większość kubatury wschodniego budynku EC1 – część parteru oraz poziomy od II do IV. Olbrzymie hale, które kryły się za ścianami zewnętrznymi, podzielono wewnętrznymi stropami, a na wydzielonych w ten sposób piętrach powstają nie tylko sale wystawiennicze, ale także kino z trzema salami przeznaczonymi na projekcje, akademie filmowe, festiwale i spotkania z ludźmi filmu.
Historia polskiego kina
Strefą powitalną NCKF będzie przestronne foyer z wejściem od strony dawnej ul. Hasa (w sąsiedztwie Hali Maszyn), a obecnie woonerfu pomiędzy ul. Kilińskiego a al. Rodziny Scheiblerów. W wysokim pomieszczeniu znajdą się kasy biletowe, sklep i kawiarnia. Stąd zwiedzający będą wyruszać na wyprawy w świat kina. Wystawę „Kino Polonia” zwiedzać się będzie, schodząc w dół – z poziomu IV na II. Rozwijająca się chronologicznie ścieżka edukacyjna będzie pełną rozmachu opowieścią o historii kultury filmowej na ziemiach polskich. Zilustrują ją oryginalne rekwizyty, kostiumy, elementy dekoracji, sprzęt techniczny i dokumenty, a także plakaty, neony filmowe, bilety i czasopisma. Zwiedzający poznają historię filmu, arcydzieła i wybitnych twórców – reżyserów, aktorów, operatorów, producentów czy kompozytorów, a także dotychczas marginalizowane zjawiska, takie jak kino jidysz lat 30., kina objazdowe, cenzura w kinie, ewolucja systemu produkcji filmowej.
– Znając scenariusz tej ekspozycji, mieliśmy 7 lat na zebranie eksponatów. Udało nam się pozyskać unikatowe przedmioty, np. replikę biopleografu Kazimierza Prószyńskiego, protoplastę późniejszych kamer, nagrody filmowe Janusza Morgensterna, pamiątki po Jerzym Kawalerowiczu lub kostiumy z tak głośnych filmów, jak: „Potop”, Lalka”, „Krzyżacy” czy „Rękopis znaleziony w Saragossie”, które będą ozdobą sekcji kostiumologii. Planujemy osobne ekspozycje dla przedstawicieli najróżniejszych filmowych zawodów – od wybitnych aktorów i reżyserów po operatorów. Nie zabraknie też łódzkich odniesień – do „Ziemi obiecanej” i nieistniejących już kin – mówi Piotr Kulesza z Działu Wystaw i Zasobów NCKF.
Sale wystawiennicze tej części centrum są już na etapie wykończeniowym. W oczy rzuca się czarno-biała kolorystyka wnętrz (czerń jako kolor ciemnego kina i biel będąca odniesieniem do ekranu), testowe obrazy wyświetlane na ekranach monitorów i rzutowanych projektorami na ścianach i membranach, dzielących pomieszczenia na mniejsze sekcje. Pierwsze eksponaty pojawią się we wnętrzach za ok. 2 miesiące.
Kombinat filmowy
Równolegle z wystawą „Kino Polonia” udostępniona zostanie ścieżka edukacyjna „Materia kina”, poświęcona kolejnym fazom realizacji produkcji filmów. Planowana jest także trzecia wystawa stała pt. „Mechaniczne oko”, mająca opowiadać o historii kinematografii i rozwoju technik filmowych. Ścieżki dydaktyczne uzupełnią pomieszczenia wystaw czasowych oraz szereg w pełni wyposażonych sal warsztatowych z halą zdjęciową i studiami: telewizyjnym, dźwiękowym, efektów specjalnych. W budynku znajdzie się restauracja i wiele przestrzeni do twórczych spotkań i rozmów.