Podwórko przy Piotrkowskiej 102 w remoncie. Już teraz robi ogromne wrażenie! [ZDJĘCIA]

Potężne gmachy przędzalni czy tkalni, do niedawna jeszcze dominujące w architektonicznej tkance miasta, przeszły do historii. Łódzkie zakłady przemysłowe będące symbolem włókiennictwa są obiektem fascynacji historyków, badaczy i wszystkich miłośników miasta. Ślady łódzkich fabryk odnajdziemy również na odnowionym podwórku przy ul. Piotrkowskiej 102.

piotrkowska 102, podworko, lodz
Inwestycja na kultowym łódzkim podwórku ulicy Piotrkowskiej wkracza w ostatni etap, fot. ŁÓDŹ.PL
15 zdjęć
piotrkowska 102, podworko, lodz
piotrkowska 102, podworko, lodz
piotrkowska 102, podworko, lodz
piotrkowska 102, podworko, lodz
piotrkowska 102, podworko, lodz
ZOBACZ
ZDJĘCIA (15)

– Inwestycja na kultowym łódzkim podwórku ulicy Piotrkowskiej wkracza w ostatni etap. Za nami wymiana okien oraz renowacja elewacji. Robotników zobaczymy przy pracach instalacyjnych. Trwają również przygotowania do rozpoczęcia robót związanych z nawierzchnią podwórza, w które zostaną wbudowane pofabryczne, żeliwne płyty. Płyty pochodzą z łódzkich pofabrycznych budynków mówi Mariusz Kociołek, przedstawiciel wykonawcy.

Piotrkowska 102 - co się zmieni?

W zakres remontu kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 102 wchodzi zagospodarowanie podwórza oraz odnowienie elewacji od jego strony. Odtworzone zostały detale, takie jak parapety i gzymsy. Przy wejściach do budynku oraz w części drzwi i parteru pojawi się nowa iluminacja. W obrębie podwórza zostaną również przebudowane instalacje podziemne. Podwórko zachowa obecny układ - nadal będzie na nim miejsce na letnie ogródki. Inwestycja zostanie zakończona w II kw. 2023 r.

Drugie życie łódzkich fabryk

Fabryki przez dziesiątki lat odgrywały ważną rolę miastotwórczą w kontekście gospodarczym, architektonicznym i przestrzennym. Od kilku lat pełnią kluczową rolę w trwającym procesie odnowy miasta. Przemysłowe kompleksy z uwagi na swój niezwykle funkcjonalny układ przestrzeni wewnątrz oraz śródmiejską lokalizację stały się miejscami, które idealnie adaptują się na nowe funkcje. Przykłady z ostatnich miesięcy - w zabytkowej ,,Wigencji” przy OFF Piotrkowska od kwietnia zacznie działać Centrum Sztuki dla Najmłodszych, w fabryce przy ul. Tuwima 10 powstało Centrum Aktywności Miejskiej. Stare łódzkie fabryki zyskują nowe życie, dzięki temu są nie tylko zabytkowymi obiektami, ale miejscami, które wpisują się w codzienne życie mieszkańców.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 5" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/17-00 zawartej w dniu 9 sierpnia 2017 roku. Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE