Narodziny Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Kiedy powstał?

21 października 1983 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. To jedna ze sztandarowych inwestycji późniejszego okresu PRL, a jednocześnie swego rodzaju gest w stronę miasta ciężko pracujących w przemyśle kobiet.

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi powstał w latach 80. XX w., fot. LODZ.PL

Przede wszystkim jest to jednak jeden z największych wysokospecjalistycznych i wiodących ośrodków medycznych w Polsce w zakresie położnictwa i neonatologii, ginekologii oraz pediatrii. Bardzo nowoczesna wtedy i obecnie placówka w Łodzi jest zespołem dwóch szpitali: ginekologiczno-położniczego i pediatrycznego, zapewniających możliwość kompleksowej opieki i oferujących usługi nie tylko o zasięgu lokalnym, ale również w skali całej Polski. Działa tu łącznie ponad 20 różnego typu specjalistycznych klinik, kilkanaście poradni ambulatoryjnych, a do dyspozycji pacjentów jest około tysiąca łóżek. 

Szpital Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki został oficjalnie otwarty 26 maja 1988 r. Tego samego dnia odsłonięto stojący przed CZMP przy ul. Rzgowskiej  pomnik „Macierzyństwo”, będący swoistym hołdem dla wszystkich polskich matek. W 1991 roku oddano do użytku sanitarne lądowisko, które zostało wpisane do ewidencji Urzędu Lotnictwa Cywilnego. W 2020 roku zakończono natomiast budowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, połączonego z Centrum Urazowym i zintegrowanego z nowym, całodobowym lądowiskiem dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

ZOBACZ TAKŻE