Niezwykły mapping 3D. Klaudia Pieniak z Grand Prix Konkursu im. Władysława Strzemińskiego

Jest pasjonatką sztuki. W kwietniu otrzymała główną nagrodę 40. Konkursu im. Władysława Strzemińskiego - Sztuki Piękne. Twórczość Klaudii Pieniak może zachwycić nawet tych, którzy nie przepadają za chodzeniem do muzeów i galerii.

Mapping "Splot" Klaudii Pieniak
Mapping "Splot" Klaudii Pieniak zdobył Grand Prix 40. edycji Konkursu im. Władysława Strzemińskiego
8 zdjęć
Mapping "Splot" Klaudii Pieniak
Mapping "Splot" Klaudii Pieniak
Mapping "Splot" Klaudii Pieniak
Mapping "Splot" Klaudii Pieniak
Mapping "Splot" Klaudii Pieniak
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Od dziecka mówiono jej, że ma talent, ale dopiero w szkole średniej postanowiła go mocno rozwijać. Klaudia Pieniak jest absolwentką Liceum Plastycznego w Mińsku Mazowieckim. To właśnie tam uczyła się projektowania graficznego i podstaw tworzenia. Poznała też wiele osób mających podobne zainteresowania, dzięki czemu uświadomiła sobie, że sztuka to coś, w co warto się zaangażować.

- Dziś studiuję na czwartym roku grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi - mówi Klaudia. - Pod okiem wykładowców tworzę prace, dzięki którym mogę wyrażać siebie, a to mi się bardzo podoba.

Na studiach uczy się wykonywania różnego rodzaju animacji, aplikacji, gier, fotografii oraz rysunków. Tworzy również prace konceptualne, w których najważniejszy jest sam pomysł. Inspiracje czerpie od swoich profesorów oraz z Internetu, przeglądając i obserwując profile wielu artystów.

Laureatka Konkursu im. Władysława Strzemińskiego

W tym roku zgłosiła się do 40. edycji Konkursu im. Władysława Strzemińskiego.

- Chciałam spróbować swoich sił i przedstawić innym moją twórczość - dodaje. - Dzięki udziałowi w tych zmaganiach uczestnicy nie trzymają swoich prac w ukryciu, tylko pokazują szerszemu gronu, które zachęca ich do dalszej pracy. To też swego rodzaju szansa na zaistnienie w świecie sztuki.

W konkursie wzięło udział 103 studentów łódzkiej ASP, którzy zaprezentowali 170 różnych dzieł wykonanych pod okiem nauczycieli akademickich. Jurorzy stwierdzili, że praca Klaudii -  „Splot” zasługuje na Grand Prix. Studentka otrzymała także nagrody ufundowane przez Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Galerię Amcor.

- „Splot” to praca wykonana techniką mappingu. Stworzyłam ją w 2022 r. w pracowni Obrazu Cyfrowego. Wspierał mnie w tym dr Krzysztof Guzek - opowiada artystka. - Mapping to animacja wyświetlona na wcześniej przygotowanych trójwymiarowych obiektach. Światło projektora jest w stanie stworzyć iluzję, że te przedmioty się poruszają. Przy pomocy prostych środków można zrobić coś naprawdę niesamowitego, a najlepsze efekty widoczne są w zaciemnionym miejscu.  

Obiekt, na którym wyświetla się animacja studentki, został wypleciony z jutowego sznurka. Pracę stworzono w technice 2D oraz 3D. Wykonanie jej zajęło ponad pół roku. Klaudia przyznaje, że to jej pierwsze dzieło stworzone w tej technice, ale na pewno nie ostatnie.

Wystawy i nagrody

Na przestrzeni lat studentka przygotowała różne interesujące prace. Niektóre z nich można było podziwiać w toruńskiej kawiarni „PERS”, Galerii ASP w Łodzi, Arboretum w Bolestraszycach, podczas Festiwalu Ravekjavik oraz w czasie wystawy „Cyfrowe konfrontacje”, którą zorganizowano w gdańskiej ASP. 

Na szczególną uwagę zasługuje cykl „Universum”.

- To próba odpowiedzi na hasła konkursu „RYSOWAĆ. Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego". Moim zadaniem było przedstawienie kosmosu, nieba oraz nieskończoności. Swoje prace wykonałam, stosując cyjanotypię, szlachetną technikę fotograficzną - dodaje Klaudia.

Obecnie, do końca maja, w Starej Drukarni przy ul. Gdańskiej 130 chętni mogą zobaczyć indywidualną wystawę artystki. Składa się ona z serii „Szumy”, a w jej skład wchodzą fotografie oraz drobna rzeźba. Pierwsze dzieła z tego cyklu powstały w pracowni ASP „Od studium do eksperymentu”.

- Przez wiele osób szum jest postrzegany jako coś wadliwego, ale ma on tak naprawdę różne znaczenia - zaznacza studentka. - Możemy mówić o szumie morza, liści czy takim, który występuje w radiu. Jednych te dźwięki irytują, a innych koją. Tak samo jest ze sztuką.

W 2022 r. działalność artystyczną Klaudii Pieniak nagrodzono stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Artystka chce dalej rozwijać swoją pasję do mappingu i innych form.

- Planuję ukończyć rozpoczęte już projekty i powoli przygotowuję się do magisterki, którą mam za rok - dodaje.  

Do 28 maja w Miejskiej Galerii Sztuki - Ośrodku Propagandy Sztuki przy ul. Sienkiewicza 44 można obejrzeć wystawę prezentującą prace wybranych uczestników 40. Konkursu im. Władysława Strzemińskiego - Sztuki Piękne.

ZOBACZ TAKŻE