Nordic walking. Seniorzy z Łodzi pokochali ten sport! Dołączysz do nich? [ZDJĘCIA]

W minionym roku łódzcy seniorzy przeszli „o kijach” blisko 40 tys. km, czyli dystans niemal równy długości równika! A teraz wyciągamy swoje krokomierze, opaski sportowe lub smartwatche i sprawdzamy, czy przynajmniej im dorównaliśmy...

W minionym roku łódzcy seniorzy przeszli „o kijach” blisko 40 tys. km, fot. ŁÓDŹ.PL
5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Nordic walking popularny wśród seniorów

Spacery nordic walking to jedna z tych aktywności, które wśród łódzkich seniorów cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Wszystkie miejskie Centra Zdrowego i Aktywnego Seniora w Łodzi uwielbiają te zajęcia, dlatego są regularnie zamieszczane w ich cotygodniowych planach. Z kijami chodzi się do pobliskich parków na osiedlach, a także do lasu.

– W naszym CZAS-ie regularne zajęcia odbywają się w środy i piątki. Największą popularnością cieszą się organizowane wspólnie z innymi centrami seniora sobotnie imprezy w Lesie Łagiewnickim, które już na stałe zagościły w wielu seniorskich kalendarzach – mówi Sebastian Seraficki, koordynator w CZAS-ie na Bałutach, propagator nordic walking wśród seniorów.

Maraton Nordic Walking Na Raty

Pomysł na sobotnie spacery dla seniorów okazał się strzałem w dziesiątkę. Na początku wśród chętnych nie brakowało obaw, zaczynając od tego, że będzie trzeba dojechać, że niepewna pogoda, a kończąc na tym, że może 10 km to jednak za duże wyzwanie. Ale wystarczyło spróbować! Okazało się, że formuła spaceru specjalnie dopasowana do możliwości uczestników sprawdziła się w 100%.

Wiosną centra seniora zorganizowały więc Maraton Nordic Walking Na Raty: z dzienniczkami, stempelkami i uroczystym wręczeniem medali. Podczas wydarzenia można było przejść mityczną odległość 42 km, dzieląc ten dystans na odcinki, czyli np. uczestnicząc w czterech spacerach po ok. 10 km w okresie od marca do czerwca. Dziś już wiadomo, że będzie to impreza obowiązkowa dla każdego, kto kocha ruch na świeżym powietrzu. CZAS-y planują bowiem kolejną jej edycję.

– Staramy się, by marsze miały jakieś wyjątkowe, wyróżniające je elementy, dlatego seniorzy mają możliwość uczestniczyć m.in. w spacerze mikołajkowym – w czapkach Mikołaja, walentynkowym czy też niepodległościowym, gdy pojawiają się stosowne akcenty patriotyczne. Każdy spacer prowadzi inną leśną trasą i jest oznaczony. Co najważniejsze, każde spotkanie z naszymi seniorami jest wyjątkowe i daje nam siły do dalszej pracy – podkreśla Sebastian Seraficki.

Marsze to nie tylko start i meta. To również konkursy, a nawet bistro w połowie trasy, na piątym z 10 km, by seniorzy mieli gdzie odpocząć, napić się, posilić.

Podsumowując:

  • Samych sobotnich spacerów w 2022 r. było aż 17.
  •  Liczba uczestników wahała się między 150 a 240 osób. 
  • Najaktywniejsi uczestnicy w czasie marszów mogli przejść 170 km.

Jeśli przyjąć, że na spacerze było średnio 180 osób, to łączna liczba pokonanych kilometrów oscyluje wokół 30 tys. km. Do tego marsze w tygodniu. Efekt? Seniorzy w ciągu roku przeszli długość równika! 

Kiedy następny spacer? Warto śledzić profile centrów seniora w mediach społecznościowych lub harmonogramy na stronie lodz.pl, by zapisać się na najbliższy marsz.

ZOBACZ TAKŻE