Nowa premiera w Teatrze Powszechnym. „Maria” – o łodziance, która nie bała się Hitlera

Teatr Powszechny (ul. Legionów 21) zaprasza na kolejną premierę – spektakl „Maria” Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego już w repertuarze.

fot. zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego
Maria Kwaśniewska
5 zdjęć
fot. zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego
fot. zbiory Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
fot. zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego
fot. Wikipedia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

– W Teatrze Powszechnym często sięgamy do wątków łódzkich, pokazujemy tematy i postaci ważne dla Łodzi. Tym razem inspirujemy się historią Marii Kwaśniewskiej – łodzianki, niezwykłej kobiety, sportsmenki, medalistki olimpijskiej i pięknego człowieka – mówi Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi.

Przeciwstawiła się Hitlerowi

Maria Kwaśniewska jest znana sportowcom jako medalistka olimpijska z Igrzysk w Berlinie w 1936 r., gdzie zdobyła brązowy medal w rzucie oszczepem. Podczas olimpiady Adolf Hitler zwrócił się do niej: „Gratuluję małej Polce i życzę mistrzostwa świata”. Kwaśniewska miała zripostować po niemiecku: „Wcale nie czuję się mniejsza od pana”, czym spowodowała śmiech, a zarazem wprowadziła wszystkich w konsternację. Sprawę komentowały potem niemieckie gazety, tłumacząc, że Hitler gratulował „małej Polsce”. 

Szerszej publiczności Kwaśniewska jest znana jest jako osoba, która uratowała setki ludzi przebywających w obozach podczas II wojny światowej. Wśród uratowanych przez nią było wiele znanych postaci, między innymi Stanisław Dygat czy Ewa Szelburg-Zarembina. 

Dobro nie jest spektakularne

– Zastanawialiśmy się nad historią, która pozwoli zbudować uniwersalną opowieść o dobru – Maria Kwaśniewska pojawiła się w trakcie naszych rozmów z Adamem Orzechowskim i Radosławem Paczochą – relacjonuje Ewa Pilawska. – Zafascynowała nas, ponieważ była osobą nieskończenie dobrą i empatyczną. Niezwykle doświadczona przez życie zawsze była ukierunkowana na altruizm. W jednej z rozmów pod koniec życia podkreślała, że kocha ludzi, choć nie są doskonali, choć bywają źli. 

Terminy przedstawień

Prapremiera „Marii” odbędzie się 14 maja na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi w ramach XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Kolejne prezentacje: 15, 17, 18 i 19 maja o 19:15 oraz 22 maja o 15:00 (spektakl 18 maja jest dla studentów – bilety kosztują 10 zł).

ZOBACZ TAKŻE