Nowa sekcja w AZS. Łodzianka Magda Łuczak w klubie z Lumumby!

W miniony weekend w amerykańskim Killington Magdalena Łuczak zajęła 17. miejsce w slalomie gigancie. Dla łodzianki to najlepszy wynik w jej dotychczasowych występach w zawodach Pucharu Świata. Niespełna 22-letnia zawodniczka reprezentowała do tej pory zakopiański UKS MitanSki. Teraz będzie mogła kontynuować karierę w klubie z rodzinnego miasta. Będzie to możliwe dzięki władzom AZS, które powołały do życia sekcję narciarstwa alpejskiego.

Nowa sekcja w AZS. Magda Łuczak w klubie z Łodzi!
Magdalena Łuczak, AZS Łódź

– Proces rejestracyjny mamy już za sobą. Prezes Polskiego Związku Narciarskiego Adam Małysz podpisał już niezbędne dokumenty, więc oficjalnie możemy ogłosić, że AZS Łódź ma nową sekcję. Decyzja o jej powołaniu była spowodowana chęcią pomocy Magdzie, która chciała m.in. kontynuować studia w Łodzi. Jako zawodniczka naszego klubu otrzyma stypendium oraz możliwośc indywidualnego toku nauczania – poinformował prezes AZS Lech Leszczyński.

Łuczak w nadchodzącego Sylwestra skończy 22 lat. W grudniu 2021 we francuskim Courchevel uplasowała się na dwudziestym miejscu slalomu giganta, zdobywając tym samym swoje pierwsze punkty w Pucharze Świata. Był to dopiero jej czwarty start w zawodach tej rangi. Dodatkowym powodem do zadowolenia stał się fakt, że w tym momencie młoda łodzianka była już pewna kwalifikacji na XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022, podczas których startowała w gigancie (26. miejsce) i slalomie (nie ukończyła przejazdu). Wyjazd do stolicy Chin zapewniła sobie dobrymi występami w Pucharze Świata i Pucharze Europy.

Utalentowana narciarka alpejska ukończyła w Łodzi Zespół Szkół Społecznych Społecznego Towarzystwa Oświatowego (podstawówka i gimnazjum), a następnie I LO im. Mikołaja Kopernika. W trakcie nauki w szkole średniej jeździła w Ski College Veneto, co wiązało się z koniecznością indywidualnego toku nauczania. Każdego roku sezon zimowy spędzała bowiem we Włoszech. Wcześniej, bo w roku 2018 jako zawodniczka UKS MitanSki sięgnęła po pierwsze mistrzostwo Polski w slalomie, a w latach 2019 i 2021 triumfowała w slalomie gigancie. W seniorskich mistrzostwach świata zadebiutowała 18 lutego 2021. Na zawodach rozegranych w Cortina d’Ampezzo (Włochy) zajęła dziewiętnastą lokatę w gigancie. Dwa lata wcześniej w Czechach po raz pierwszy wzięła natomiast udział w zawodach Pucharu Świata. Czwarty start w tym cyklu przyniósł jej wspomniane już punkty w Courchevel.

Przed rozpoczęciem sezonu 2021/2022 (ukończyła go na 112. miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata) rozpoczęła studia w Colorado State University w USA, a później zdecydowła się na równoczesną naukę na Uniwersytecie Łódzkim i została jedną z beneficjentem programu kariery dwutorowej "Studia i Sport w UŁ".

Pod koniec sezonu 2022/2023 podczas rozgrywanych w Szczyrku międzynarodowych mistrzostw Polski wywalczyła złote medale w supergigancie i kombinacji. W kolejnym sezonie rywalizację w Pucharze Świata rozpoczeła austriackim Soelden. Zajęła tam 30. miejsce w gigancie i tym samym już w pierwszym starcie zapisała na swoim koncie pucharowe punkty. Później w Killington poprawiła wspomniany wyżej wynik z Courchevel. Grudzień nowa zawodniczka AZS Łódź rozpocznie w kanadyjskim Mont-Tremblant, gdzie w nadchodzacy weekend będzie walczyła o kolejne punkty Pucharu Świata. 

ZOBACZ TAKŻE