Nowa strefa przemysłowa na Chocianowicach. Trwa jej projektowanie [ZDJĘCIA]

Na Chocianowicach powstaje nowa strefa przemysłowa. Przebudowane zostaną drogi i uporządkowane zieleńce, a teren zostanie zagospodarowany.  Jakie jeszcze zmiany czekają tę część miasta?

fot. ŁÓDŹ.PL
Na Chocianowicach powstanie strefa przemysłowa
13 zdjęć
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (13)

Polska centralna to trzeci największy rynek magazynowy w Polsce. Nowy popyt zdominowany jest przez sieci handlowe, logistykę i lekką produkcję. Największe dzielnice przemysłowo-magazynowe w Łodzi i okolicach znajdują się w bliskim sąsiedztwie tras szybkiego ruchu okalających Łódź. Przez ostatnie lata skupiskiem magazynów był Stryków, głównie ze względu na krzyżujące się tu autostrady A1 i A2, ale również rejon łódzkiego Olechowa.

Nowa strefa przemysłowa na Chocianowicach

- Łódź to miasto, które dynamicznie się rozwija. Przebudowujemy i zmieniamy jego centrum, ale nie zapominamy o obrzeżach. Tu, na Chocianowicach, budujemy strefę przemysłową. Obejmie ona obszar blisko 200 ha. Teren, na którym powstanie nowa strefa przemysłowa, do dziś jest niezabudowany. Tworzą go rozległe pola i nieużytki ciągnące się na północ od drogi krajowej nr 14 aż do ul. Chocianowickiej. Od zachodu granicę strefy wytyczy ul. Nad Dobrzynką. Na wschodzie nowe tereny przemysłowe będą się rozpoczynać zaraz za doskonale znanymi łodzianom Portem Łódź i sklepem Ikea – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi.

Obecnie trwa projektowanie rozbudowy ul. Nad Dobrzynką. Miasto podpisało umowę na kwotę 13 346 251,32 zł. Start prac budowlanych planowany jest jeszcze w tym roku, a zakończenie - na jesień 2023. W ramach inwestycji powstaną nowa droga klasy Z na odcinku od węzła Rypułtowy na DK-14 do ul. Łaskowice (dł. ok. 1,2 km) wraz z ciągiem pieszo-rowerowym i terenami zielonymi, dwa ronda, oświetlenie oraz nowy most nad ciekiem wodnym przecinającym ul. Nad Dobrzynką.

Podpisana została również umowa na opracowanie dokumentacji projektowej na budowę układu komunikacyjnego w nowo powstającej strefie przemysłowej na Chocianowicach.

Obszar inwestycji ograniczony będzie następującymi ulicami: Łaskowice-Chocianowicka (od północy), Nad Dobrzynką (od zachodu), DK14 (od południa), Portem Łódź od wschodu. Koncepcja zakłada budowę nowych dróg dojazdowych. Pojawią się również ciągi pieszo rowerowe, nowy chodnik i nowe tereny zielone. Projektant ma 12 miesięcy. Wartość projektu: 500 000 zł

Zmiany na Olechowie

Drogi w Łodzi wokół m.in. kolejowego terminalu towarowego na Olechowie czekają poważne inwestycje. Aleja Ofiar Terroryzmu 11 Września ma być przedłużona. Znajdująca się po drugiej stronie torów ulica Jędrzejowska - przebudowana. Teren PKP, który znajduje się pomiędzy al. Ofiar Terroryzmu 11 Września a ul. Jędrzejowską, obsługuje m.in. terminal towarowy.

- Łódź to serce logistyczne Polski. Nasz region z sukcesem przyciąga międzynarodowe firmy dystrybucyjne i produkcyjne, które wybierają ten rynek ze względu na rosnący potencjał miasta, wykwalifikowanych pracowników i korzystne warunki do prowadzenia biznesu. Nowa strefa przemysłowa na Chocianowicach, rozbudowa Olechowa czy III etap budowy Trasy Górna to przykłady nowych terenów inwestycyjnych. Obecnie prowadzimy rozmowy z dużymi firmami, które planują tu inwestycje – dodaje Mateusz Sipa, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej.

Kilka danych liczbowych dot. rynku łódzkiego:
Łączna dostępna powierzchnia: ponad milion m2
5 lat temu (2016 r.) łączna powierzchnia wynosiła niecałe 400 000 m2
Popyt brutto w pierwszych 3 kwartałach 2021 r.: 168 000 m2
Wskaźnik pustostanów: 3%
Czynsze bazowe: €3.3to 3.9/m²/msc

ZOBACZ TAKŻE