O tym, że sprawy idą we właściwym kierunku, świadczy także pozwolenie wydane przez łódzki magistrat w kwietniu br. na rozbiórkę opuszczonych i nieużytkowanych już obiektów, istniejących na działce planowanej do zabudowy po zachodniej stronie pl. Dąbrowskiego w Łodzi . Chodzi o sześć budynków gospodarczych, podziemny szalet publiczny oraz nieckę basenu przeciwpożarowego. – Planowane prace rozbiórkowe i uporządkowanie terenu stanowią pierwszy, wstępny etap przygotowawczy przyszłej inwestycji. Ich celem jest m.in. przygotowanie i zabezpieczenie działki pod planowaną budowę – wyjaśnia biuro prasowe Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.
Kolejnym etapem procesu inwestycyjnego jest konkurs architektoniczny nowego gmachu. – Rozstrzygnięcie planowane jest do końca 2025 roku, po czym rozpocznie się opracowywanie dokumentacji budynku – dodaje Bartosz Górecki, dyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi. Na tak wstępnym etapie trudno jeszcze powiedzieć, kiedy budowa mogłaby się rozpocząć, ale trwające formalności oraz planowane rozbiórki pokazują, że temat nabiera kształtu.
Jak będzie wyglądało nowe Archiwum Państwowe w Łodzi?
Nowe Archiwum Państwowe w Łodzi ma w jednym miejscu zgromadzić zbiory trzech obecnie funkcjonujących w Łodzi placówek tej instytucji. Gmach o powierzchni użytkowej rzędu 8-9 tys. mkw. ma pomieścić 45 kilometrów bieżących akt, co powinno zabezpieczyć potrzeby archiwum na najbliższe 30 lat (obecnie Archiwum Państwowe w Łodzi ma ich ponad 16,5 km).
- ZOBACZ TAKŻE: Nowy Wydział Ksiąg Wieczystych w Łodzi gotowy. Kryje ponad 40 kilometrów półek [ZDJĘCIA]
Archiwa Państwowe weszły w posiadania działki przy pl. Dąbrowskiego w 2019 r., w drodze zamiany dokonanej z Urzędem Miasta Łodzi. Archiwiści przekazali magistratowi na własność budynek pierwszego łódzkiego ratusza przy placu Wolności 1 oraz placówkę przy al. Piłsudskiego 33, w zamian otrzymując parcelę przy placu Dąbrowskiego.