Kamienica, wzniesiona w 1936 roku dla braci Dawida i Lejba Klajmanów, właścicieli fabryki wyrobów włókienniczych, jest jednym z najlepszych przykładów modernizmu w Łodzi. Zaprojektowana przez architekta Witolda Szereszewskiego, wyróżnia się prostą, symetryczną fasadą, urozmaiconą dwoma pionami balkonów oraz charakterystycznym pionowym pasem okien doświetlających klatkę schodową. Elewacja frontowa została wyłożona płytami z polerowanego granitu na parterze i piaskowca na wyższych kondygnacjach, co nadaje budynkowi elegancki wygląd.
Po II wojnie światowej kamienica została przejęta przez państwo, a jej pierwotni właściciele wywłaszczeni. W jednym z budynków stojących w głębi działki (Kościuszki 54) mieściła się świetlica dla milicjantów, a później przedszkole. Wśród znanych mieszkańców kamienicy był m.in. choreograf i tancerz Feliks Parnell oraz Józef Niewiadomski, prezydent Łodzi w latach 1978–1985.
Remont modernistycznej perełki w centrum Łodzi
Właśnie rozpoczął się remont elewacji (od pierwszej kondygnacji) wraz z remontem balkonów. Prace przy Kościuszki 56 są możliwe, dzięki wsparciu z miejskiego programu Specjalna Strefa Rewitalizacji. Od momentu jego uruchomienia w 2017 roku Łódź przekazała już ponad 24 mln zł, co pozwoliło na 110 remontów w 77 kamienicach. Efekty widać gołym okiem – odnowione fasady przyciągają wzrok.
Jeśli jesteś właścicielem lub mieszkasz w zabytkowym budynku w Śródmieściu, warto śledzić kolejne nabory SSR. Formularz wypełnia się raz w roku, a szansa na dotację rośnie, gdy więcej lokatorów poprze plan prac.