Inwestycja ma nie tylko gotowy projekt architektoniczno-budowlany, ale również prawomocne i ostateczne pozwolenie na budowę.
Ten fakt wieńczy etap postępowania administracyjnego i otwiera możliwość realizacji tego wyjątkowego dla BUDOMAL projektu – napisał w mediach społecznościowych Tomasz Jochim, członek zarządu spółki BUDOMAL ESTATE, która w grudniu 2023 r. kupiła tę i sąsiednią nieruchomość od PGE S.A. i zapowiedziała odbudowę wyburzonej kamienicy.
Dziura przy Piotrkowskiej
Plan właśnie nabrał kształtów. "Dziura" przy Piotrkowskiej przestanie razić w oczy. Stanie tam Kamienica Konesera – kameralny budynek z mieszkaniami o wysokim standardzie i wykończeniem części wspólnych w jakości premium. Część parteru może być przeznaczona pod działalność usługową.
>>Dalsza część tekstu znajduje się poniżej<<
Projekt rekonstrukcji
Front kamienicy będzie rekonstrukcją fasady domu, który stanowił część tego odcinka pierzei ul. Piotrkowskiej jeszcze w 20-leciu międzywojennym. Budynek pod nr 58 był pierwotnie domem Dawida Izraela Freinda (wybudowany w 1874 r. i podwyższony o trzecią kondygnację w 1912 r.). Projekt aktualnej rekonstrukcji sporządziła pracownia łódzkiego architekta Filipa Karczemskiego bazując na dokumentacji zdobień i detali architektonicznych nieistniejącej kamienicy, w czym projektanta wspomagali inni łódzcy architekci Małgorzata i Andrzej Wachowiczowie.
Tarcza Katarzyna
Pusta działka przy ul. Piotrkowskiej 58, jak i sąsiadująca z nią oficyna przy ul. Piotrkowskiej 56/58 ze starym biurowcem (kupione w pakiecie od PGE przez BUDOMAL; biurowiec jest w trakcie przebudowy na funkcję mieszkalną) leżą w obszarze powstającego tunelu średnicowego. Sam ten fakt wymusił istotne zmiany w projekcie budowlanym.
Wszelkie roboty ziemne przy realizacji Kamienicy Konesera, poczynając od wykonania fundamentów, będą koordynowane z pracami wykonawcy tunelu i postępami robót tarczy TBM Katarzyna, która będzie go drążyć w kierunku dworca Łódź Fabryczna. Zadanie odbudowy kamienicy będzie realizowane równolegle z trwającą już przebudową budynku oficyny przy ul. Piotrkowskiej 56/58.
Wyzwań i komplikacji jest więc sporo, ale nadzieja na definitywne załatanie dziury w pierzei ul. Piotrkowskiej nigdy wcześniej nie była tak realna.