Nowe kosze na śmieci z możliwością segregacji. Gdzie staną? Zdecydowali łodzianie

Miasto zamówiło 550 nowoczesnych koszy na śmieci z możliwością segregacji. Na przełomie czerwca i lipca pierwsza partia trafi do Łodzi. Gdzie staną? Miejsca wskazali łodzianie!

Kosz na śmieci z możliwością segregacji odpadów
Nowe kosze na śmieci pojawią się w miejscach wskazanych przez łodzian
4 zdjęcia
Kosz na śmieci z możliwością segregacji odpadów
Kosz na śmieci z możliwością segregacji odpadów
Kosz na śmieci z możliwością segregacji odpadów
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Nowe kosze mają po 4 komory (na szkło, plastik/metal, papier i resztę śmieci), tak by od razu można było segregować odpady wyrzucane do pojemnika stojącego przy ulicy. Prawie 200 takich koszy już w 2022 roku stanęło w centrum miasta przy ulicach, obok inwestycji oddawanych przez Zarząd Inwestycji Miejskich oraz przy projektach realizowanych z Budżetu Obywatelskiego. Teraz dołączy do nich kolejne 550! 

Gdzie brakuje koszy? Zapytano łodzian

O to, gdzie powinny stanąć nowe kosze zapytano mieszkańców. Łodzianie wskazali miejsca, w których - ich zdaniem - koszy na odpady brakuje lub powinno być ich więcej. W marcu, w internetowym głosowaniu, wytypowano 90 punktów. Łodzianie chcieli więcej pojemników w Śródmieściu, ale też na Teofilowie (m.in. przy ul. Wielkopolskiej), Bałutach (przy ul. Lutomierskiej) i na Polesiu (Żeromskiego, 6 sierpnia, Pogonowskiego)

W maju mieszkańcy mogli wypełnić ankietę, w której wskazywali, w jakiej okolicy brakuje kosza. Do ankiety dołączona była interaktywna mapa, która pozwalała wybierać tylko miejsca należące do gminy, a więc takie, gdzie miasto może ustawić kosz. Wypełniono aż 288 ankiet. Najwięcej dotyczy rejonu Nowosolnej. Kolejne pochodzą z rejonów: Bandurskiego/Maratońskiej, Broniewskiego/Kraszewskiego oraz Wielkopolskiej/Turoszowskiej. Pozostałe, pojedyncze zgłoszenia, rozkładają się już dość równomiernie po różnych ulicach, skwerach i okolicach parków.

Co dalej?

Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Łodzi analizuje teraz zgłoszenia mieszkańców. Pierwsza dostawa koszy od producenta planowana jest na koniec czerwca. Ma wtedy przyjechać 275 pojemników. Od lipca będą one sukcesywnie ustawiane przy ulicach.

ZOBACZ TAKŻE