Nowe luksusowe apartamenty na Księżym Młynie. Zaprojektuje je znany architekt [WIZUALIZACJE]

Dwa sześciopiętrowe budynki z ceglanymi elewacjami połączone wspólnym parterem – tak ma wyglądać nowa zabudowa mieszkaniowa na Księżym Młynie. Inwestycja przy ul. Tymienieckiego 17, naprzeciwko parku im. Jana Kilińskiego, ma zostać zrealizowana dzięki specustawie mieszkaniowej „lex deweloper".

Apartamenty T17 na Księżym Młynie - wizualizacje
Tak mają wyglądać apartamenty T17 na Księżym Młynie, fot. materiały inwestora
6 zdjęć
Apartamenty T17 na Księżym Młynie - wizualizacje
Apartamenty T17 na Księżym Młynie - wizualizacje
Apartamenty T17 na Księżym Młynie - wizualizacje
Apartamenty T17 na Księżym Młynie - wizualizacje
Apartamenty T17 na Księżym Młynie - wizualizacje
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

T17, jak nazwano dom, zamierza wybudować spółka o tej samej nazwie, którą tworzą: doświadczona w renowacji zabytkowych łódzkich kamienic (np. ul. Pomorska 10, ul. Wschodnia 19) firma UNIQUM Sp. z o.o. oraz giełdowa spółka Internity S.A. specjalizująca się w aranżacji luksusowych wnętrz. Wykonanie projektu powierzono śląskiej pracowni architektonicznej Konior Studio, znanej ze spektakularnych realizacji m.in. siedzib Akademii Muzycznej i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, firmy Press Glass w Konopiskach i będącej jeszcze w budowie filharmonii w czeskim Brnie. Rezultatem prac architektów jest budynek, który łącząc tradycję z nowoczesnością i szacunkiem dla historii ma wpisać współczesną architekturę w zabytkową tkankę miasta.

Nowoczesność ubrana w cegłę

W gmachu T17 (o łącznej powierzchni ok. 5500 mkw.) będą 72 mieszkania, 4 lokale usługowe na parterze i 65 miejsc parkingowych w podziemnym garażu. Charakter budynku mają tworzyć duże okna zapewniające dobre doświetlenie pomieszczeń, dopracowane zagospodarowanie przestrzeni wspólnych, tarasy i dach z żywą zielenią oraz wysoka jakość materiałów wykończeniowych. Elewacje budynku ma pokrywać czerwona cegła – taka, z jakiej powstała większość historycznych budynków w okolicy.

– Księży Młyn zobowiązuje do korzystania z tego materiału. Budując z cegły, mamy poczucie ciągłości tradycji. Jej zastosowanie na elewacjach tworzy wyjątkowe faktury, reaguje na zmieniające się światło, kreuje niezwykłą atmosferę dzielnicy – wyjaśnia Tomasz Konior,  główny architekt i założyciel Konior Studio.

W ramach procesu projektowania inwestor prowadzi aktywny dialog z łódzkimi architektami, urbanistami, osobami zaangażowanym społecznie, czy dendrologiem.

– Zależy nam na tym, by budynek stał się wizytówką na architektonicznej mapie miasta, dlatego zaprezentowana koncepcja wciąż jeszcze będzie pogłębiana i rozwijana – mówi Fryderyk Bojdo, członek zarządu spółki T17. 

W trybie specustawy

Na realizację inwestycji T17 musi teraz wyrazić zgodę Rada Miejska w Łodzi. Stosowny wniosek już został złożony. Akceptacja samorządu jest wymogiem koniecznym do ubiegania się o pozwolenie na budowę. Inwestor korzysta z ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu inwestycji mieszkaniowych, bo pozwala ona ominąć zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ten obowiązujący dopuszcza zabudowę na tej działce zabudowę o wysokości do 12 metrów. Planowane budynki mają mieć 25 m. 

ZOBACZ TAKŻE