Nowe obostrzenia COVID-19: zmniejszone limity i nauka zdalna

Z powodu dużych przyrostów liczby zakażeń Covid-19 i zagrożeniem pojawienia się w Polsce nowego wariantu koronawirusa, rząd zdecydował o wprowadzeniu z dniem 15 grudnia nowych obostrzeń, które mają spowolnić czwartą falę pandemii w Polsce.

fot. Envato Elements
Nowe obostrzenia mają osłabić czwartą falę pandemii w Polsce

Limity dla niezaszczepionych

Zaostrzone zostały ograniczenia dotyczące limitów maksymalnej liczby osób w zamkniętych pomieszczeniach. Chodzi o restauracje, bary, kluby muzyczne, sale koncertowe, hotele, kina, teatry, obiekty sportowe i sakralne, w których limity maksymalnego obłożenia zostały zmniejszone do 30 procent. W kinach ma dodatkowo obowiązywać zakaz konsumpcji. Do limitów nie wlicza się zaszczepionych przeciwko COVID-19, którzy zobowiązani są okazać zaświadczenia o szczepieniu, wyniku testu i wyzdrowieniu lub też unijne cyfrowe zaświadczenie COVID.

Od 15 grudnia zamknięte mają być dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańca. Wyjątkiem będą 31 grudnia br. i 1 stycznia 2022, kiedy będzie wolno im funkcjonować, jednak z ograniczeniem liczby klientów do 100 osób (do limitu nie wlicza się zaszczepionych).

Transport - bez zmian

Mimo wstępnych zapowiedzi zmniejszenia limitów liczby pasażerów w pojazdach komunikacji zbiorowej, póki co nie wprowadzono w tej kwestii nowych ograniczeń. 

Uczniowie znów na zdalnym

Od 20 grudnia do 9 stycznia uczniowie szkół podstawowych i średnich mają powrócić do nauki zdalnej (żłobki i przedszkola pozostaną otwarte).

ZOBACZ TAKŻE