Nowe osiedle na Widzewie z lex deweloper? Wniosek trafi na sesję [WIZUALIZACJE]

Łódzka firma chce zbudować na Widzewie-Wschodzie osiedle kilku piętrowych budynków. Musi wykorzystać specjalny tryb „Lex Deweloper”, bo zgodnie z planem można tam budować jedynie niskie domy.

Łódzka firma chce zbudować na Widzewie-Wschodzie osiedle kilku piętrowych budynków, wiz. M&A Pracownia Projektowa
6 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Lex Deweloper

Lex Deweloper to specustawa ułatwiająca budowanie mieszkań. Za zgodą Rady Miejskiej, umożliwia realizację inwestycji w innym kształcie niż to wynika z obowiązującego planu miejscowego. W ten sposób w Łodzi mają powstać m.in. Golden Tower i Piotrkowska Point, dwa wieżowce po przeciwnych stronach trasy WZ koło skrzyżowania z Piotrkowską.

Na najbliższej sesji, 1 lutego, pod obrady Rady Miejskiej trafi kolejny wniosek o pozwolenie na realizację inwestycji, która zakłada inne parametry niż wynikają z planu miejscowego. Chodzi o teren przy ul. Mechanicznej 2/30. 

To działka między ul. Milionową i ul. Przybyszewskiego. Od zachodu sąsiaduje z domami jednorodzinnymi, a od wschodu z blokami. Inwestor – łódzka firma Budomal Estate – chciałaby tam zrealizować inwestycję nawiązującą rozmiarami właśnie do bloków od strony ul. Lodowej.

Co ma powstać na Widzewie-Wschodzie?

Co chce zbudować na Widzewie-Wschodzie deweloper? Pięć budynków o maksymalnie 7 kondygnacjach, czyli 25 metrach wysokości. Poza mieszkaniami, których miałoby powstać od 212 do nawet 406, na terenie nieruchomości mają powstać jeszcze lokale handlowo-usługowe i parkingi, zarówno podziemne, jak i naziemne.

Inwestycja dostała niezbędne uzgodnienia, ale od innych tego typu projektów odróżniają ją dwa zasadnicze elementy. Po pierwsze, znajduje się poza terenem Strefy Wielkomiejskiej, a po drugie, jej parametry są niezgodne z zapisami studium. Dla drugiej z tych sytuacji specustawa przewiduje wyjątki, m.in. jeśli teren był wykorzystywane na cele produkcyjne. A tam znajdował się kiedyś Zakład Budowlano-Remontowy Spółdzielni Mieszkaniowej Bawełna.

ZOBACZ TAKŻE