Nowe paliwo na stacjach. Nie wszystkie auta będzie można nimi zatankować [SZCZEGÓŁY]

Od nowego roku wchodzą w życie ważne zmiany dla kierowców. Ze stacji zniknie benzyna 95 oznaczana symbolem E5. W zamian pojawi się benzyna E10. Oznacza to, że będzie w niej więcej biokomponentów. Niestety nie wszystkie samochody będzie można tankować nowym paliwem. Część kierowców będzie musiała przerzucić się na droższą benzynę 98.

Nowe paliwo na stacjach. Nie wszystkie auta będzie można nimi zatankować
Nowe paliwo na stacjach. Nie wszystkie auta będzie można nimi zatankować

Biokomponenty to w paliwie nic nowego. Używane są od dawna, także w Polsce, jednak do tej pory w popularnej „dziewięćdziesiątce piątce” nie było ich więcej niż 5%. Teraz, zgodnie z unijnymi regulacjami, bioskładniki będą stanowiły 10% jej objętości. Stąd właśnie nazwa nowej benzyny – „E10”. Na szczęście dla większości kierowców to żadna zmiana. Gros silników samochodowych jest dostosowana do takiego paliwa. Problemów nie powinni mieć właściciele aut wyprodukowanych po 1 stycznia 2010 r. Gorzej, jeśli mamy starszy model – wówczas trzeba będzie przerzucić się na paliwo 98-oktanowe, czyli droższe. Ta benzyna swoich parametrów nie zmieni i dalej będzie zawierać 5% bioetanoli.

Która auta będą mogły zatankować nowe paliwo?

Jak można się upewnić, że auto jest dostosowane do nowej benzyny? Takie informacje powinny się znajdować w instrukcji użytkowania każdego samochodu. Można również poszukać odpowiedniej naklejki lub oznaczenia na wlewie paliwa. Jeśli jednak nie mamy pewności, warto skorzystać z wyszukiwarki udostępnionej na rządowych witrynach. Wystarczy wejść na stronę e10.klimat.gov.pl, wpisać markę pojazdu, jego model i rok produkcji. Wyszukiwarka wskaże, do których silników można stosować nowe paliwo.

Wejdź na e10.klimat.gov.pl is prawdź, jakie możesz tankować paliwo.

ZOBACZ TAKŻE