Nowości w bibliotekach na osiedlach. Tysiące książek i audiobooków dzięki głosom łodzian

Biblioteka Miejska i jej filie nieustannie się zmieniają dla łodzian. Powstają nowe oddziały, kolejne się remontują, a na półki regularnie trafiają nowości. Zbiory bibliotek często są uzupełniane dzięki zaangażowaniu mieszkańców.

Biblioteka Miejska w Łodzi - osiedlowe filie
Do osiedlowych bibliotek trafią tysiące książek i audiobooków
10 zdjęć
Biblioteka Miejska w Łodzi - osiedlowe filie
Biblioteka Miejska w Łodzi - osiedlowe filie
Biblioteka Miejska w Łodzi - osiedlowe filie
Biblioteka Miejska w Łodzi - osiedlowe filie
Biblioteka Miejska w Łodzi - osiedlowe filie
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

Łódzka Biblioteka Miejska szykuje się do zakupów. Do jej filii trafi niebawem mnóstwo nowości wydawniczych, zarówno książek, jak i audiobooków. To w dużej części zasługa samych łodzian, którzy w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego wybrali do realizacji wiele projektów, mających na celu uatrakcyjnianie ich lokalnych centrów kultury.

Tysiące nowych książek na osiedlach

Swoimi głosami łodzianie zdecydowali, że biblioteka dostanie dodatkowe 788 tys. zł na zakup nowości wydawniczych i organizacje spotkań autorskich oraz 360 tys. zł na e-booki i audiobooki. 

– Dzięki temu będziemy mogli zaproponować naszym czytelnikom wiele nowości książkowych oraz kontynuować projekt bezpłatnego dostępu do e-booków i audiobooków oraz prowadzić działalność kulturalną – mówi Halina Bernat, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

Zaangażowanie łodzian w BO to w efekcie kilka tysięcy nowych pozycji dostępnych na ich osiedlach, blisko miejsc, w których mieszkają. Najwięcej nowych książek, bo ponad 1000, trafi do filii nr 13 na Teofilowie oraz do Kostki i Fermentu na Retkini.

Te filie zdobyły dzięki mieszkańcom dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy złotych na powiększenie księgozbiorów. Wysokie kwoty trafiły także do filii nr 73 na Górnej, Rozgrywki na Żubardziu, czy też do Bliskiej na Janowie.

SONDA

Czy jesteś zapisana/zapisany do biblioteki w Łodzi?

Dużo więcej niż osiedlowe biblioteki

Łódzka Biblioteka Miejska to dużo więcej niż wypożyczalnia i czytelnia książek. Oczywiście w każdej z kilkudziesięciu filii znajdziemy mnóstwo pozycji, które możemy przeczytać na miejscu albo zabrać na kilka tygodni do domu. Ale oprócz tego biblioteki to także bogaty zasób audiobooków, spotkania, wykłady, warsztaty i kluby, wygodne fotele, kanapy i siedziska, kąciki dla dzieci wyposażone nawet w miniścianki wspinaczkowe.

Tylko w tym tygodniu oferta wydarzeń w filiach obejmuje m.in. spotkania brydżowe, zajęcia jogi, kluby dyskusyjne, warsztaty filcowe czy z tworzenia kolaży, zajęcia dla dzieci, warsztaty komputerowe, planszówki, warsztaty plastyczne, sąsiedzkie pogawędki, klub szachowy, pokazy filmów animowanych i nauka języków obcych.

I tutaj także widać dużą aktywność łodzian, którzy chcą więcej atrakcji w swoich bibliotekach. Kolejne zwycięskie projekty w BO to właśnie ciekawe wydarzenia na osiedlach. Ich efekty nierzadko pozostają z nimi na dłużej. Tak było np. w 2022 r. dzięki projektowi „Dzicy Ogrodnicy – strefa wypoczynku przy Bibliotece Tatarak” – wspólnie z mieszkańcami  z sąsiedzkiej grupy nieformalnej „Tatarakowe Sąsiedztwo” powstał ogródek z meblami z palet, stołem, kwietnikiem, domkiem dla dzieci i roślinami ozdobnymi. Miejsce, gdzie sąsiedzi mogą wypoczywać, integrować się i spotykać.

Pięknieją filie

Łódzka biblioteka sukcesywnie odnawia kolejne filie oraz tworzy nowe. W ostatnich latach na mapie miasta pojawiły się m.in. Odyseja przy ul. Wschodniej, Tuvim przy ul. Tuwima, Wolność przy pl. Wolności czy Mediateka przy ul. Moniuszki.

Z kolei wśród istniejących oddziałów tylko w 2022 r. trzy przeszły wyjątkowe metamorfozy. Do odnowionych wnętrz czytelników zaprosiły Ferment, Traf i Bliska. Filie zyskały nowe, przyjazne i nowoczesne wnętrza.

Nowością jest też uruchomiony dzięki współpracy z Portem Łódź punkt biblioteczny w tym centrum handlowym, gdzie oprócz tradycyjnej funkcji wypożyczania książek odbywają się zajęcia i warsztaty.

ZOBACZ TAKŻE