Nowy neon inspirowany słowami Marka Edelmana powstał przy Kilińskiego [ZDJĘCIA, WIDEO]

Na bocznej ścianie kamienicy, na styku ulic Kilińskiego i Jaracza, powstał neon inspirowany słowami Marka Edelmana. „Miłość!", „wolność!", „pamięć!", „życie!" to migający napis, który najlepiej oglądać po zmroku.

fot. Stefan Brajter
Słowa Marka Edelmana: „miłość!", „wolność!", „pamięć!", „życie!"
6 zdjęć
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Marek Edelman był kardiologiem, opozycjonistą, działaczem Komitetu Obrony Robotników. Po wojnie, w 1946 roku na stałe zamieszkał w Łodzi. W 2000 r. został honorowym obywatelem Łodzi.

2019 r. został ogłoszony rokiem Marka Edelmana, hasłem przewodnim wydarzenia były hasła: „Najważniejsze jest życie", „Najważniejsza jest wolność", „Najważniejsza jest miłość", „Najważniejsza jest pamięć". Jednocześnie obchodzono wtedy setną rocznicę jego urodzin.

„Miłość!", „wolność!", „pamięć!", „życie!"

Wówczas podjęto decyzję o powstaniu neonu upamiętniającego jego słowa: „Najważniejsze jest życie, a jak jest życie, to najważniejsza jest wolność. Ale potem oddaje się życie za wolność i wtedy nie wiadomo, co jest najważniejsze".

Na podsumowanie życiowych dewiz Marka Edelmana powstał kolorowy, migający neon na bocznej ścianie budynku przy skrzyżowaniu ulic Kilińskiego i Jaracza.

ZOBACZ TAKŻE