Nowy rozkład jazdy PKP od 12 marca. Jakie zmiany nas czekają? [SZCZEGÓŁY]

Od niedzieli, 12 marca, nastąpią zmiany w rozkładzie jazdy PKP. Na trasę Łódź - Szczecin powrócą pociągi PKP Intercity, a za pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej pojadą autobusy. Co jeszcze nas czeka?

Nowy rozkład jazdy PKP od 12 marca
Nowy rozkład jazdy PKP od 12 marca

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe wprowadza zmiany, które odczują pasażerowie podróżujący z Łodzi. Zmienią się godziny przyjazdów i odjazów. Poprawić ma się także jakość podróży. Powody zmian tłumaczone są budową bezkolizyjnych przejazdów kolejowo-drogowych w Bedoniu i Gałkówku, przebudową stacji Kutno oraz budową kładek przy stacjach w Strykowie i Głownie. Nie bez znaczenia jest również przebudowa stacji Warszawa Zachodnia.

Powrót pociągów z Łodzi do Szczecina

Mimo wspomnianej przebudowy stacji Waraszawa Zachodnia uruchomionych zostanie 19 kursów w kierunku Warszawy oraz 21 w drodze powrotnej. Ostatni pociąg ze stolicy, IC „Soplica", nie dojedzie bezpośrednio do Łodzi. W Koluszkach konieczna będzie przesiadka do autobusu zastępczego (ZKA).

Częściowe utrudnienia czekają również podróżnych w kierunku Trójmiasta. Pociąg jadący z Katowic do Gdyni Głównej, przez Łódź Żabieniec i Łódź Widzew, pojedzie trasą przez Iławę Główną. Z kolei do stacji Sztum, Kwidzyn i Grudziądz pasażerów dowiozą autobusy ZKA.

Pociąg IC „Włókniarz", któremu pod koniec 2022 r. obniżono kategorię na TLK, a także skórcono trasę do Poznania, ponownie będzie kursował w kategorii Intercity. Wrócą nowoczesne i elektryczne pociągi, które trasę skończą na stacji Szczecin Główny.

Od 2 maja ważnej zmiany doczeka się także pociąg IC „Kazimierz", który jeździł na trasie Łódź Fabryczna - Kraków. Pociąg pojedzie w wydłużonej relacji tak, by zapewnić połączenie z Bydgoszczą i województwem kujawsko-pomorskim.

Autobusy zamiast pociągów

Od 12 marca do 5 maja na odcinku Zgierz – Łowicz Główny wszystkie kursy realizowane będą autobusami zastępczymi (ZKA). Z Łodzi do i ze Zgierza uruchomione zostaną dodatkowe połączenia. Pociągi na stacji Zgierz mają być odpowiednio skomunikowane z autobusami do i z Łowicza. Ponadto na odcinku Ozorków - Kutno wybrane pociągi ŁKA zostaną zastąpione również autobusami.

Pasażerowie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej skorzystają z przejazdu pociągmi PKP Intercity na odcinku Zgierz – Łódź Widzew (przez Łódź Kaliską i Łódź Żabieniec) oraz na odcinku Łódź Widzew – Ozorków (przez Łódź Kaliską i Zgierz).

Na odcinku Tomaszów Mazowiecki - Drzewica - Radom, od 6 maja do 10 czerwca zostaną uruchomione autobusy ZKA. Na stacji Tomaszów Mazowiecki będą one skomunikowane z pociągami. Od 15 maja do 10 czerwaca częściowy transport autobusami uruchiomiony zostanie także na trasie Zduńska Wola - Sieradz, jednak w tym przypadku nie wszystkie pociągi ŁKA znikną z harmonogramu.

Polregio na trasie Łódź - Warszawa

Od marcowych zmian rozkładów jazdy Polregio uruchomi w dni robocze 8 par połączeń w kierunku Warszawy. Docelową stacją będzie Warszawa Główna, choć należy spodziewać się wyjątków. Pociąg IR nr 10139 pojedzie do stacji Warszawa Zachodnia, a IR nr 10141 dojedzie jedynie do Skierniewic.

Więcej informacji należy szukać na stronach internetowych przewoźników.

ZOBACZ TAKŻE