Odkrycia archeologiczne na Brusie. Co odkryto na dawnym poligonie? [ZDJĘCIA]

Skończył się kolejny już etap badania dawnego poligonu. W 2022 r. szukano przede wszystkim miejsca pochówku kpt. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyca” i siedmiu innych żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego straconych na mocy wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi 19 lutego 1947 r.

mat. UŁ
Prace archeologiczne na dawnym poligonie na Brusie
4 zdjęcia
mat. UŁ
mat. UŁ
mat. UŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Podczas tegorocznych obserwacji przebadano rozległy teren o powierzchni blisko 52 arów. Naukowcy znaleźli niepełny szkielet należący do jednej osoby. Uchwycono także podziemne relikty budynków związanych ze strzelnicami wojskowymi z różnych okresów poligonu na Brusie w XX w. Odkryto i zinwentaryzowano kilkaset artefaktów świadczących o przeszłości poligonu, m.in. elementy amunicji ręcznej broni palnej oraz innego wyposażenia wojskowego, jak również fragmenty i zachowane w całości egzemplarze ceramicznej i szklanej zastawy stołowej.

Naukowcy z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN pozyskali z Centralnego Archiwum Wojskowego zdjęcia lotnicze poligonu z różnych okresów Polski Ludowej. Udało im się również zdobyć z archiwów amerykańskich wysokiej jakości zdjęcia tego obszaru z 1942 r. Na ich podstawie badacze z IPN oraz Instytutu Archeologii UŁ wytypowali zupełnie nowy obszar badawczy, znajdujący się z przodu strzelnicy do broni długiej.

Sporządzony został szczegółowy zarys obwałowań strzelnicy (stan na 1949 r.) na podkładzie ortofotomapy z 2021 r. Przy użyciu odbiornika GPS uchwycono punkty skrajne następujących obiektów: dwa kulochwyty strzelnicy do broni krótkiej, budynek przy strzelnicy do broni krótkiej, główny budynek strzelnicy oraz drogę dojazdową do głównego budynku strzelnicy. Wyznaczony do badań obszar koresponduje z zeznaniami nieżyjącego już prokuratora wojskowego, Henryka Szweda, obecnego przy egzekucji kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” i siedmiu innych żołnierzy. Przesłuchany w 1993 r. prokurator kierował się lokalizacją obiektów, które wybudowane zostały dopiero w latach 60. XX w. Teren strzelnicy został bowiem diametralnie przebudowany właśnie na przełomie lat 60. i 70. XX w., przez co mocno zatarły się ślady tej komunistycznej zbrodni. 

Prace wykonywane były pod kierunkiem dr. Tomasza Borkowskiego z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN oraz dr. Olgierda Ławrynowicza z Instytutu Archeologii UŁ przy stałym merytorycznym i organizacyjnym wsparciu dr. Krzysztofa Latochy (BPiI IPN, Oddział IPN w Łodzi). W badaniach wzięli udział także dr Michał Nowak (BPiI IPN), mgr Aleksandra Dolewska-Szafrańska (BPiI IPN, Oddział IPN w Łodzi), mgr Agata Wąsewicz-Madejek (BPiI IPN, Oddział IPN w Poznaniu), mgr Bartosz Kida (BPiI IPN, Oddział IPN we Wrocławiu) oraz studenci archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Działania w terenie na bieżąco konsultowane były z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, dyrektorem Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN oraz prof. Marianem Głoskiem, który w 2008 r. zapoczątkował wieloletnie prace archeologiczne na Brusie.

ZOBACZ TAKŻE