Odżyje Dom Buta przy Piotrkowskiej. Znikną jednak jego... podcienia [SONDA]

Zamknięty 20 lat temu Dom Buta (ul. Piotrkowska 98) szykuje się do ponownego otwarcia. Zanim to jednak nastąpi, gmach czeka spora zmiana. Właściciel podjął decyzję o zabudowaniu podcieni, ciągnących się na parterze wzdłuż ul. Tuwima. Pozyskana w ten sposób przestrzeń zostanie włączona do wnętrz poziomu 0.

Dom Buta, ul. Piotrkowska 98
Podczas remontu znikną podcienia Domu Buta
5 zdjęć
Dom Buta, ul. Piotrkowska 98
Dom Buta, ul. Piotrkowska 98
Dom Buta, ul. Piotrkowska 98
Dom Buta, ul. Piotrkowska 98
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

– Dodatkowa powierzchnia to cenna wartość, a mamy już podmiot zainteresowany jej wynajęciem, o ile zostanie zabudowana. Zabudowa pozwoli także lepiej zadbać o porządek posesji. Chcemy też przywrócić gmachowi oryginalną formę, bo mało kto pamięta, że podcienia powstały dopiero w latach 60. XX w. i nie są autentycznym elementem architektonicznym. Podobnie było zresztą w przypadku dawnego Hotelu Polonia, gdzie też podcienia zrobiono dopiero po II wojnie światowej. Dopiero nowy właściciel, który przebudował hotel na apartamentowiec, przywrócił budynkowi historyczny wygląd – mówi Bartłomiej Klimczak, zarządca budynku i przedstawiciel właściciela nieruchomości.

Kiedy otwarcie Domu Buta?

Projekt uzyskał akceptację Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Właściciel Domu Buta wystąpił o pozwolenie na budowę, którą ma nadzieję rozpocząć już w kwietniu. Likwidacja podcieni ma potrwać ok. 6–7 tygodni. Kiedy się zakończy – ruszą ostatnie prace przed ponownym otwarciem obiektu planowanym na koniec 2023 r. Większość gmachu znów zajmie handel – parter oraz całe I i II piętro. Od III do V ulokują się usługi oraz biura. W podziemiach ma funkcjonować lokal gastronomiczny.

Handlowa przeszłość i fatalny pożar

Historia nieruchomości przy ul. Piotrkowskiej 98 sięga XIX w. Kiedyś była tam apteka, a od 1892 r. – sklep z konfekcją. Budynek stopniowo rozbudowywano. Od 1961 r. do końca lat 80. XX w. mieścił się w nim salon obuwniczy Państwowych Domów Towarowych, od którego wzięła się jego potoczna nazwa – Dom Buta. W maju 1990 r. obiekt niemal doszczętnie spłonął w wyniku pożaru wznieconego przez 16-letniego podpalacza. Z pożogi ocalały tylko ściany zewnętrznych elewacji. Budynek odbudowano w połowie lat 90., dobudowując do ocalałych murów gmach ze szklaną elewacją. Od 1998  r. do 2003 r. działała w nim Galeria Centrum.

SONDA

Czy zabudowanie podcieni Domu Buta to dobry pomysł?

ZOBACZ TAKŻE