Ogromny sukces studentów Politechniki Łódzkiej. Ich turbina wiatrowa najlepsza na świecie!

Zespół GUST z Politechniki Łódzkiej zdobył pierwsze miejsce w kategorii Sustainability (zrównoważonego rozwoju) podczas Międzynarodowego Konkursu Małych Turbin Wiatrowych (International Small Wind Turbine Contest) 2024.

Zespół GUST z Politechniki Łódzkiej
Zespół GUST z Politechniki Łódzkiej
3 zdjęcia
Zespół GUST z Politechniki Łódzkiej
Zespół GUST z Politechniki Łódzkiej
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Studenci z Politechniki Łódzkiej triumfowali w finale prestiżowego konkursu ISWTC 2024, który odbył się w Holandii. Ich turbina wiatrowa zdobyła pierwsze miejsce w kategorii zrównoważonego rozwoju, wyprzedzając zespoły z Kanady, Danii, Grecji, Hiszpanii i Holandii. Zwycięstwo to stanowi dowód na wysoką jakość i innowacyjność polskich projektów studenckich. Konstrukcję zespołu GUST wyróżnia redukcja śladu węglowego, wykorzystanie lokalnych materiałów oraz zastosowanie biokompozytu na bazie włókien lnu. Międzynarodowe jury eksperckie szczególnie doceniło studentów za przeprowadzoną dogłębną analizę cyklu życia (LCA).

Zrównoważony rozwój i innowacje

Projekt GUST, realizowany przez interdyscyplinarny zespół studentów z kilku wydziałów Politechniki Łódzkiej, wyróżnia się nie tylko pod względem technologicznym, ale także ekologicznym. Turbina wiatrowa zespołu GUST została zaprojektowana z myślą o minimalizacji wpływu na środowisko. Dzięki zastosowaniu lokalnych materiałów oraz biokompozytu z włókien lnu, studenci zdołali znacząco zredukować ślad węglowy swojego produktu. Dodatkowo, konstrukcja turbiny uwzględnia innowacyjne rozwiązania, takie jak nowy generator oraz układ zmiennego skoku, co zwiększa jej efektywność i niezawodność.

Wspólna praca i przyszłe wyzwania

Zwycięstwo w ISWTC 2024 to owoc ciężkiej pracy i zaangażowania całego zespołu GUST, który od 2015 roku nieustannie rozwija swoje projekty. Dzięki wsparciu sponsorów i partnerów, studenci mogą kontynuować prace nad kolejnymi innowacyjnymi rozwiązaniami. Już teraz myślą o przyszłorocznej edycji konkursu, planując dalsze udoskonalanie swojej turbiny.

– Pragniemy podziękować wszystkim naszym sponsorom i partnerom, którzy zauważyli potencjał naszej pracy, wspierając projekt. To jest nasz wspólny sukces, liczymy na Wasze wsparcie w przyszłości! – podkreślają zwycięzcy.

ZOBACZ TAKŻE