Ze wspomnień łódzkich brakarek wyłania się obraz wymagającej fizycznie pracy. Obróbka ton materiału, skrupulatna kontrola każdego centymetra tkaniny i główne zadanie – eliminacja błędów (braków). W spektaklu artyści wracają do tradycji ciężkiej pracy ciała i szukają powiązań z inną materią – tańcem.
W pracy nad spektaklem zderzyliśmy możliwości ruchowe tancerek z historią łódzkich włókniarek. Wspólnie zastanawialiśmy się, jakie są podobieństwa pracy w tak różnych dziedzinach. Zadaliśmy sobie pytanie: czym byłby brak w tańcu? Czy nienormatywne ciało może być częścią przemysłu kreatywnego? Czy to, co robimy, to błąd czy nowa jakość? – zachęca do refleksji reżyser, Jacek Owczarek.
Spektakl proponuje nowe spojrzenie. Swoją uwagę skupia na tam, gdzie zmęczony materiał ściera się, rozciąga w niespodziewany sposób, przyjmuje nieprzewidziany kształt i tworzy coś unikalnego. Praca finalnie, niezależnie czy w przemyśle czy w tańcu, tworzy wspólnotę. Rozmywają się indywidualności, choć to na nich opiera się ten niekończący się proces. A po każdej pracy jest czas na odpoczynek i wspólną chwilę tańca przy dźwięku orkiestry mandolinistów.
Spektakl można obejrzeć w Centralne Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282 (budynek D, poziom 0):
- sobota, 5 października, godz. 17:00
- niedziela, 6 października, godz. 16:00
- środa, 9 października, godz. 16:00
Wejście na spektakl jest bezpłatne dla wszystkich osób odwiedzających tego dnia muzeum – na podstawie biletu na dowolną wystawę. Osoby zainteresowane udziałem jedynie w spektaklu prosimy o kontakt na adres e-mail: rsvp@cmwl.pl