Orientarium w Łodzi: zobacz największego w Europie krokodyla gawialowego [ZDJĘCIA, WIDEO]

Ma 5 metrów i ciągle rośnie. Kraken, największy w Europie gawial, mieszka w Łodzi razem ze swoją partnerką Penelopą. Parę można podglądać w pawilonie Wyspy Sundajskie, czyli jednej z części otwartego właśnie Orientarium. Kto jeszcze na nas czeka w najnowocześniejszym w Polsce zoo?

fot. Łódź.pl/Paweł Łacheta
Kraken
8 zdjęć
fot. Łódź.pl/Paweł Łacheta
fot. Łódź.pl
fot. Łódź.pl
fot. Łódź.pl
fot. Łódź.pl
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Najcieplejszym miejscem w Orientarium jest strefa Wysp Sundajskich. W tej części pawilonu temperatura utrzymuje się na poziomie 24–26 stopni Celsjusza i jest tam prawie 80 proc. wilgotności.

Sprawia to, że zwiedzający mogą się poczuć jak w prawdziwej dżungli, a zwierzęta mają bardzo dobre warunki do życia. Właśnie tutaj mieszka Kraken z Penelelopą.

Największe krokodyle w Europie

Kraken ma 5 m i 15 cm długości, jego partnerka Penelopa jest mniejsza o około 2 m. Ile dokładnie? Nie wiadomo, bo nie dała się dotychczas zmierzyć. Wiadomo natomiast, że para to najwięksi przedstawiciele swojego gatunku na całym kontynencie europejskim.

W naturze krokodyle gawialowe są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Największym ich wrogiem jest, niestety, człowiek. Krokodyle są zabijane dla skóry i mięsa, a ich jaja często trafiają na talerz. Problemem jest także znikające naturalne środowisko pseudogawiali – wysychające bagna i wycinane lasy deszczowe.

Ich wybieg jest tak urządzony, że odwiedzający mogą oglądać krokodyle zarówno na lądzie, a także podglądać je pod wodą, przez szybę, gdy się kąpią w basenie.

Orientarium w Łodzi już otwarte

Krakena i Penelopę oraz wiele innych zwierząt można już odwiedzać w łódzkim zoo. W piątek rano został tam otwarty najnowocześniejszy w kraju pawilon, w którym zamieszkały zagrożone wyginięciem zwierzęta z Azji. 

Orientarium zostało podzielone na cztery strefy. W słoniarni zobaczymy największego słonia indyjskiego w Europie, Alexandra oraz jego młodszego kolegę, Taru. W Celebes najmniejsze na świecie wydry, a w części podwodnej rekiny, płaszczki i koralowce w bajecznej oprawie.

Ostatnia część to właśnie Wyspy Syndajskie, gdzie obok gawiali spotkamy orangutany, gibony oraz niedźwiedzie malajskie. Zwierzęta możemy też oglądać na zewnętrznych wybiegach i innych pawilonach sąsiadujących z Orientarium. W łódzkim zoo mieszkają m.in. tygrysy i lwy, lemury i pingwiny przylądkowe. 

ZOBACZ TAKŻE