Łódzkie zoo to nie tylko dom dla zagrożonych gatunków, ale także placówka badawcza współpracująca z naukowcami z całego świata. Codziennie w ogrodzie zbierane są próbki oraz dane, które pomagają w ratowaniu zwierząt w naturze i dbaniu o ich zdrowie.
I tak na przykład pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego badają stres u lemurów katta. Do tego potrzebują regularnie próbek ich śliny i odchodów, dzięki którym ustalają poziom kortyzolu u zwierząt. Na wybiegach zainstalowane są też kamery termowizyjne, które pozwalają porównywać temperaturę nosów i uszu.
– Takie dane mają bezpośredni wpływ na warunki hodowli zwierząt, przekłada się to nie tylko na komfort ich życia, ale poprawia także warunki ich rozrodu – mówi Magdalena Janiszewska z łódzkiego ogrodu zoologicznego.
Naukowcy z całego świata
Orientarium Zoo Łódź współpracuje z zagranicznymi ośrodkami. Z Uniwersytetem w Sussex udało się przeprowadzić zaawansowane badania dotyczące rozpoznawania kolorów przez surykatki. W Brazylii Orientarium jest aktywnym partnerem w walce o ochronę rudosterki szaropierśnej czyli niepozornej papugi, która jeszcze do niedawna była na granicy wymarcia. Dzięki budkom lęgowym udaje się powoli przywracać ten gatunek naturze.
– Wspólnie z Politechniką Białostocką, Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechniką Warszawską pracujemy nad stworzeniem materiału kompozytowego z ceramiki i silikonu, z którego powstaną wytrzymałe protezy dla nosorożców i słoni. Niestety ze względu na czarnorynkowy popyt na rogi nosorożców i ciosy słoni gatunki te są krytycznie zagrożone kłusownictwem, a potrzeba stworzenia dla nich odpowiednich implantów jest niezwykle paląca – tłumaczy Janiszewska.
Ważnym elementem działalności naukowej są również biobanki, czyli specjalne laboratoria, które pozwalają na długoterminowe przechowywanie materiału biologicznego. W ten sposób zabezpieczono m.in. materiał genetyczny od łódzkich tygrysów syberyjskich.
Łączenie wiedzy zdobytej w ogrodach zoologicznych i w środowisku naturalnym jest jednym ze skuteczniejszych sposobów ratowania zagrożonych gatunków zwierząt.