Kongres Nowej Mobilności 2023 w Łodzi. Tematem przewodnim ekologiczny transport [SZCZEGÓŁY]

Od 26 do 28 września w łódzkiej hali Expo kilkuset ekspertów będzie mówić o ekologicznych trendach w transporcie, również tym miejskim. Elektryfikacja flot jest kluczem do czystszych miast, a Łódź już od dłuższego czasu realizuje tę strategię.

Elektryczny autobus MPK Łódź
Kongres Nowej Mobilności 2023 w Łodzi

Wszystkie informacje o Kongresie znaleźć można na stronie kongresnowejmobilnosci.pl. Organizatorami są Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Miasto Łódź. 

Część konferencyjna Kongresu Nowej Mobilności zgromadzi ponad 400 prelegentów omawiających szanse i wyzwania związane z rozwojem zrównoważonego transportu. W dyskusjach wezmą udział między innymi eksperci z zagranicy, polscy samorządowcy i przedstawiciele rządu, dyrektorzy miejskich jednostek koordynujących transport publiczny, znawcy rynku logistyki, przedstawiciele największych firm z branży motoryzacyjnej (Volkswagen, Toyota, Hyundai) czy reprezentanci sektora bankowości. 

W hali EXPO zorganizowane zostaną też targi branżowe targi, swoje produkty i rozwiązania zaprezentuje tam ponad 200 wystawców. Symbolicznym zakończeniem Kongresu będzie przejazd 100 samochodów z napędem elektrycznym z ulicy Piotrkowskiej na rynek Manufaktury.

Eko-transport miejski

Łódź, realizując strategię zwiększania elektromobilności, w ubiegłym roku zakupiła 17 elektrycznych autobusów. Są one przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Wyposażone są w klimatyzację, monitoring wizyjny i system informacji pasażerskiej z ekranami LED i LCD. Do tej liczby doliczyć trzeba również ponad 40 pojazdów hybrydowych zakupionych przez spółkę wcześniej. Niebawem testowany też będzie, po raz pierwszy w Łodzi, autobus wodorowy. Na początek będzie to kilkudniowa próba tej technologii. 

Na bardziej ekologiczny transport stawia straż miejska, funkcjonariusze poruszają się na co dzień kilkunastoma hybrydowymi autami Kia oraz dwoma samochodami z napędem w pełni elektrycznym. Podobne rozwiązania ma Zarząd Dróg i Transportu, który korzysta z ośmiu „elektryków”. Wygodny i ekologiczny transport Zarządowi Zieleni Miejskiej zapewniają elektryczne meleksy. ZZM ma w swoich zasobach również jedno auto z napędem na prąd. Zakład Wodociągów i Kanalizacji z kolei ma już 14 pojazdów na sprężony gaz ziemny CNG, a MPO jeździ osiemnastoma śmieciarkami napędzanymi tym paliwem (ma też do dyspozycji jeden elektryczny skuter). 

Mówiąc o zrównoważonym transporcie, nie można zapominać o pojzdach najbardziej przyjaznych środowisku – rowerach i hulajnogach. Łódzki Rower Miejski to obecnie 150 stacji na terenie całego miasta, które zapewniają transport wszystkim korzystającym z odpowiedniej aplikacji. Podobnie jest z łódzkimi hulajnogami, które szczególnie przypadły do gustu młodszym mieszkańcom miasta.

ZOBACZ TAKŻE