Panele słoneczne dla szkół w Łodzi. Nawet 393 nowych instalacji w mieście! Trwa montaż

Pierwsze instalacje fotowoltaiczne, w ramach miejskiego programu instalacji paneli słonecznych, zostały już założone. Robotnicy właśnie kończą prace w żłobku nr 7 przy ul. Szpitalnej 11, żłobku nr 22 przy ul. Lelewela 11, Domu Pomocy Społecznej przy ul. Rudzkiej 56, 5. Domu Pomocy Społecznej przy ul. Podgórnej 2/4 oraz w DPS „Dom Kombatanta” przy ul. Przyrodniczej 24. Oznacza to aż 393 nowych instalacji paneli słonecznych w naszym mieście.

5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Obecnie trwa procedura odbiorowa wykonanych instalacji, które zostały zgłoszone do Straży Pożarnej oraz Państwowej Grupy Energetycznej. Ich uruchomienie nastąpi po akceptacji wniosku, podpisaniu umowy o odkup energii oraz wymianie licznika, planowane jest na kwiecień tego roku.

Ponadto, właśnie rozpoczynają się prace w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Sierakowskiego 65, w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Spadkowej 4/6 oraz w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Rojnej 15. Realizacja całego programu przyniesie łącznie ponad milion złotych oszczędności rocznie. Panele fotowoltaiczne pojawią się na 59 miejskich placówkach – przedszkolach, szkołach, żłobkach i domach pomocy. To pozwoli odczuwalnie zmniejszyć rachunki za energię elektryczną.

IX LO w Łodzi chwali sobie instalację fotowoltaiczną

Jedną ze szkół, która już może się pochwalić skutecznością paneli fotowoltaicznych, jest IX LO im. Jarosława Dąbrowskiego w Łodzi. – Panele sprawdzają nam się świetnie i, co dla nas bardzo ważne, są doskonałym pretekstem edukacyjnym. Prowadzimy spotkania i warsztaty z uczniami i na własnym przykładzie zachęcamy do kolejnych ekologicznych działań - mówi Agnieszka Katarzyna Gębora, dyrektor liceum.

Łódź chce wdrażać jak najwięcej ekologicznych rozwiązań w zakresie produkcji i wykorzystania energii. Fotowoltaika to przyjazny środowisku sposób na uniknięcie podwyżek cen prądu. Prosty schemat przetworzenia energii ze słońca na energię elektryczną wykorzystywany jest na całym świecie.

O 27% mniejsza emisja CO2

Panele zostaną umieszczone na dachach budynków, gdzie nastąpi przechwytywanie energii słonecznej, a następnie przetwarzanie jej w energię elektryczną na potrzeby poszczególnych obiektów. Wielkość instalacji zostanie odpowiednio dopasowana do wybranych placówek. Koszt montażu to ok. 10 milionów złotych, a czas zwrotu to ok. 10 lat. Dzięki realizacji programu emisja gazów cieplarnianych z tych placówek obniży się o ok. 27%.

Aby zobaczyć pełną listę lokalizacji, w których zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne, pobierz: Fotowoltaika w Łodzi – lista lokalizacji.

ZOBACZ TAKŻE