Park Staromiejski otwarty po remoncie. Efekty robią ogromne wrażenie [ZDJĘCIA]

Park Staromiejski w Łodzi został otwarty dla mieszkańców. Dobiegła końca odnowa popularnego, często odwiedzanego parku. Pojawiły się tam nowe alejki, altany, fontanny, latarnie.

Park Staromiejski po remoncie
Park Staromiejski już otwarty. Jak teraz wygląda?
18 zdjęć
Park Staromiejski po remoncie
Park Staromiejski po remoncie
Park Staromiejski po remoncie
Park Staromiejski po remoncie
Park Staromiejski po remoncie
ZOBACZ
ZDJĘCIA (18)

W parku pojawiły się atrakcje dla mieszkańców w każdym wieku. Wśród propozycji dla najmłodszych znajdziemy bezpieczny tor rolkowy, nowoczesny plac zabaw z podziałem na strefy dla dzieci w różnych grupach wiekowych i zielony amfiteatr. Ponadto wygospodarowana została przestrzeń na siłownię na świeżym powietrzu. Przebudowane i przystosowane do korzystania dla osób z niepełnosprawnościami zostały wejścia do parku od strony ul. Wolborskiej. Park uzyskał połączenie z Rynkiem Starego Miasta poprzez system iluminacji: „Promienie Światła”.

W parku stanęły trzy automatyczne toalety publiczne. Toalety dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a z przycisków można korzystać bezdotykowo. Toalety mają owalny kształt i pokryte są błyszczącą blachą lustrzaną.

Park Staromiejski i jego niezwykła historia

Teren, który obecnie zajmuje park Staromiejski, jeszcze w XIX w. w dużej części zalany był wodą. Tu właśnie znajdował się staw utworzony na rzece Łódce, tuż obok stawu zaś umieszczony był młyn wodny. Pod koniec XIX wieku staw osuszono, a jego miejsce zajęły ulice i budynki mieszkalne. Mieszkańcami tego rejonu byli przede wszystkim niezamożni łódzcy Żydzi, których głównym zajęciem był drobny handel i rzemiosło. Sytuacja uległa znaczącej zmianie podczas II wojny światowej. Część budynków w 1941 roku została przez hitlerowców wyburzona, a ich dawni mieszkańcy trafili do getta (obecny teren parku był wówczas jego południową granicą). Po zakończeniu wojny wyburzono pozostałe budynki, a na gruzowisku postanowiono założyć park. Powstawał on w latach 1951-1953 według projektu inż. Kazimierza Chrabelskiego.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE