Pasaż Schillera. Historyczne znaleziska odkryte podczas remontu! [ZDJĘCIA]

Przy remontowanym właśnie pasażu Schillera w Łodzi odkryto fundamenty dawnej fabryki Ferdynanda Endego, ołowiane plomby, tabakierę i obrączkę. Co dalej ze znaleziskami oraz jak przebiega przebudowa pieszego traktu w centrum?

Pasaż Schillera. Historyczne znaleziska odkryte podczas remontu!
Pasaż Schillera. Historyczne znaleziska odkryte podczas remontu!
10 zdjęć
Pasaż Schillera. Historyczne znaleziska odkryte podczas remontu!
Pasaż Schillera. Historyczne znaleziska odkryte podczas remontu!
Pasaż Schillera. Historyczne znaleziska odkryte podczas remontu!
Pasaż Schillera. Historyczne znaleziska odkryte podczas remontu!
Pasaż Schillera. Historyczne znaleziska odkryte podczas remontu!
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

 – Znaleziska na łódzkich budowach to już standard. O naszych odkryciach piszą na całym świecie. I nie bez przyczyny. Słynny skarb z Północnej 23 nie jest jedyny. Ponad 1000 artefaktów udało nam się wykopać na Starym Rynku. Pasaż Schillera również okazał się bogaty w znaleziska: fundamenty dawnych zabudowań należących do łódzkiego fabrykanta Ferdynanda Endego, tabakiera, obrączka czy liczne elementy ceramiki. Obecnie znaleziska są pod opieką archeologów, są starannie czyszczone i poddawane konserwacji. Jeszcze w tym roku planujemy wystawę ze znalezionych artefaktów w jednym z łódzkich muzeów – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi.

Prace w Pasażu Schillera trwają bez opóźnień. Przed Domem Technika ekipa budowlana ułożyła już kawałek nawierzchni z szarych granitowych płyt. Obok możemy zobaczyć odsłonięte pozostałości po dawnych zabudowaniach, najprawdopodobniej budynkach gospodarczych.

 – W centralnej części pasażu Schillera, po zerwaniu nawierzchni, także odsłoniły się fundamenty dawnych oficyn. Pod koniec XIX w. od frontu przy ul. Piotrkowskiej stały drewniane domy, a za nimi murowane oficyny, których część zachowała się do dzisiaj. Dalej nieruchomości miały ogrody sięgające ul. Sienkiewicza i zabudowania gospodarcze – dodaje Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Remont pasażu Schillera z historycznymi odkryciami

– To kolejna inwestycja, przy której mamy dużo pracy. Wśród znalezisk z ostatnich dni są ołowiane plomby towarowe, monety czy srebrna bransoleta. Nie brakuje licznych elementów ceramicznych oraz buteleczek szklanych z początku XX wieku. Prace wciąż trwają, niewykluczone, że czekają nas kolejne odkrycia – mówi Anna Nierychlewska, archeolog

Ciekawostką jest, że stojąca przy ul. Piotrkowskiej 108 kamienica należała do łódzkiego fabrykanta Ferdynanda Ende. Została wzniesiona w roku 1884 jako obiekt dwupiętrowy w stylu eklektycznym z akcentami baroku i renesansu. W 1894 r. Ende na swojej nieruchomości wybudował trzypiętrową tkalnię ręczną według projektu architekta Franciszka Chełmińskiego i inżyniera Fryderyka Miksa. Od 1899 r. w jednej z oficyn miało swoją siedzibę Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia". Pod tym adresem znajdowały się również skład fabryki wełnianej „Landau i Weile" i zakład litograficzny Leopolda Zonera. Wszystkim łodzianom adres Piotrkowska 108 kojarzył się z siedzibą dawnej kawiarni „Hortex".

Remont pasażu Schillera – jak przebiegają prace?

Remont pasażu Schillera rozpoczął się w połowie sierpnia 2022 roku. Za jego przebudowę odpowiedzialna jest firma JAGEZ, która inwestycję wyceniła na 17,5 mln zł. Cała przestrzeń pasażu ma zostać przebudowana i zazieleniona. W ramach remontu zostanie wymieniona nawierzchnia, pojawią się nowe meble miejskie i oświetlenie. W zieleńcach przybędzie 50 drzew, krzewy oraz kwiaty (wśród nich m.in. cebulice syberyjskie, śnieżyczki przebiśniegi, zawilce mieszańcowe, ciemierniki orientalne, barwinki pospolite, jeżówki purpurowe i rozplenice japońskie). Wspomniane gatunki będzie można podziwiać naprzemiennie w zależności od pór roku. W pasażu Schillera ma znaleźć się także nowa posadzkowa fontanna w formie lustra spływającej wody i dysz zamgławiających. Końcowe prace zapowiadane są na trzeci kwartał 2023 roku.

Obecnie w pasażu Schillera trwają prace wodno-kanalizacyjne, ponadto prowadzone są roboty przy zagospodarowaniu terenu.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 5" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/17-00 zawartej w dniu 9 sierpnia 2017 roku. Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE