Pasażerowie w Łódzkiem notorycznie jeżdżą „na gapę". Zajmują 3. miejsce w Polsce!

Według najnowszych statystyk mieszkańcy naszego regionu znaleźli się na niechlubnym podium najczęściej jeżdżących „na gapę”. Pod tym względem wyprzedzili ich tylko mieszkańcy Wielkopolski i Ślązacy. W całym kraju co druga osoba przyznaje się, że przynajmniej raz zdarzyło jej się korzystać z komunikacji publicznej bez ważnego biletu — wynika z najnowszego badania Krajowego Rejestru Długów.

Pasażerowie MPK Łódź notorycznie jeżdżą „na gapę". Zajmują 3. miejsce w Polsce!
Pasażerowie MPK Łódź notorycznie jeżdżą „na gapę". Zajmują 3. miejsce w Polsce!

Statystyki są przytłaczające. Prawie połowa Polaków, przynajmniej raz w życiu, nie skasowała biletu. Co czwarta osoba dostała z tego powodu mandat. W sumie Polacy przez jazdę „na gapę” są zadłużeni już na pół miliarda złotych. Pod tym względem prym wiodą mieszkańcy województwa wielkopolskiego, gdzie „gapowicze” są dłużni 137 mln. W Śląskiem to kwota rzędu 99,5 mln zł, a w Łódzkiem ponad 95 mln zł. Niestety wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jakie konsekwencje niesie za sobą jazda bez ważnego biletu. W Łodzi, korzystając z transportu publicznego i próbując zaoszczędzić 4,40 zł na bilecie, możemy dostać mandat i będziemy musieli zapłacić aż 509,60 zł! Jeśli karę zapłacimy w ciągu 7 dni, będzie ona zmniejszona do „tylko” 257,60zł.

Coraz więcej młodych gapowiczów

Według raportu Krajowego Rejestru Długów przeważająca część gapowiczów to mężczyźni. Jest ich prawie dwukrotnie więcej niż kobiet. Ta proporcja zmienia się, jeśli pod uwagę weźmiemy młodych ludzi. A osób jeżdżących bez biletów w grupie najmłodszych właśnie przybywa. Wśród osób do 18 roku życia ponad połowa „gapowiczów” to dziewczęta.

– Niestety, zjawisko jazdy bez biletu wśród nieletnich staje się coraz bardziej powszechne. Nasze dane wskazują, że obecnie już kilka tysięcy młodych ludzi ma z tego powodu poważne problemy finansowe, a przecież te osoby dopiero zaczynają dorosłe życie — alarmuje Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów BIK.

ZOBACZ TAKŻE