Pędziwiatry - łódzki zespół dla dzieci, który działa już prawie 40 lat [ZDJĘCIA]

Pędziwiatry występują już prawie 40 lat i nie zamierzają przestać. Głównym celem tego zespołu jest wychowanie dzieci na ludzi dobrych, wrażliwych na piękno sztuki, rozumiejących muzykę i przekaz sceniczny. Taniec i śpiew „Pędziwiatrów” cały czas podbijają serca wielu łodzian.

Pędziwiatry - łódzki zespół dla dzieci
Pędziwiatry - łódzki zespół dla dzieci, mat. pras.
12 zdjęć
Pędziwiatry - łódzki zespół dla dzieci
Pędziwiatry - łódzki zespół dla dzieci
Pędziwiatry - łódzki zespół dla dzieci
Pędziwiatry - łódzki zespół dla dzieci
Pędziwiatry - łódzki zespół dla dzieci
ZOBACZ
ZDJĘCIA (12)

Zespół artystyczny „Pędziwiatry” założyła w 1984 r. w Łodzi Halina Pędziwiatr-Karbowska. Grupa powstała w Szkole Podstawowej nr 34.

– Jestem absolwentką tej podstawówki i najstarszym „Pędziwiatrem”, bo działam w zespole od początku jego istnienia. Wszystko zaczęło się od mojej klasy, która była chętna do pracy. Z biegiem czasu pojawiali się kolejni członkowie – mówi Edyta Karbowska, córka założycielki.

Duże wyzwanie

Do „Pędziwiatrów" są przyjmowane dzieci w różnym wieku. Edukacja zaczyna się już od 4. roku życia i trwa nawet do czasów studenckich. Młodzi łodzianie mają możliwość uczestnictwa w wielu zajęciach muzycznych oraz tanecznych. Ćwiczą śpiew solowy i grupowy, dykcję, akrobatykę oraz choreografię. Trenują m.in. hip-hop, jazz, taniec klasyczny, tańce ludowe różnych narodów oraz fantasy show. 

Zajęcia prowadzą wykwalifikowani pedagodzy czynnie związani ze sceną taneczną, teatralną i musicalową. 

– Nauka dzieci, szczególnie tych młodszych, jest dla nas ogromną przyjemnością, ale też sporym wyzwaniem. Musimy mocno się starać, aby nikt się nie nudził – dodaje Karbowska. 

Zespół posiada swój własny repertuar muzyczny. Na przestrzeni lat powstało kilkaset piosenek, które napisano i skomponowano specjalnie dla „Pędziwiatrów”. 

– Stworzyliśmy kilka płyt i mamy dwa musicale pełnospektaklowe. W tamtym roku przygotowaliśmy także wiązankę do muzyki Beatlesów – opowiada córka założycielki.

Spróbuj swoich sił

Młode „Pędziwiatry” na scenę wychodzą bardzo szybko. Przedszkolaki już po 3 miesiącach nauki robią pokaz dla rodziców. Obecnie grupa liczy ok. 150 osób. 

– Kiedyś dzieci były o wiele bardziej pilne, bo nie mierzyły się z tak wieloma rozpraszającymi bodźcami. Nie istniały komputery ani telefony komórkowe, a gama oferowanych zajęć pozalekcyjnych nie była tak szeroka jak teraz – mówi Karbowska. – Niemniej jednak młode osoby powinny rozwijać się muzycznie i tanecznie od najmłodszych lat, bo to dobrze wpływa na ich psychikę oraz motorykę. Poza tym uczymy dobrej pracy w grupie i pokazujemy, że wyjście na scenę to swego rodzaju rytuał i świętość.

Spróbować swoich sił w „Pędziwiatrach” może każdy, kto wykazuje się słuchem muzycznym i poczuciem rytmu. Pozostałe umiejętności wymagane do pracy na scenie są rozwijane w trakcie ćwiczeń. Kiedyś prowadzono o wiele bardziej restrykcyjne przesłuchania. Teraz jednak żadnych castingów nie ma, a prawdziwym sprawdzianem okazuje się udział w zajęciach.

Za granicą 

Zespół bierze udział w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach tanecznych, muzycznych oraz konkursach wokalnych. 

– Jesteśmy laureatami turniejów tanecznych w różnych technikach, m.in. w dance show, disco slow i free dance. Systematyczna praca dzieci i instruktorów zaprowadziła nas nawet na odbywające się w Puli we Włoszech Mistrzostwa Świata – World Championship in Modern Dance Sport – podkreśla córka założycielki. – Poza tym często wyjeżdżamy za granicę. Zwiedziliśmy prawie całą Europę, koncertowaliśmy m.in. w Hiszpanii, Szwajcarii, Chorwacji, Słowacji, Holandii i we Włoszech. Pojechaliśmy też do Stanów Zjednoczonych.

„Pędziwiatry” regularnie występują na scenie i pojawiają się na deskach teatru. Członkowie biorą udział w imprezach charytatywnych i udzielają się np. podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

Pomimo upływu kolejnych dziesięcioleci zespół wciąż ma ambicję do dalszego działania.

– Istniejemy już prawie 40 lat, a to wszystko dzięki determinacji mojej mamy. Dla niej praca w zespole jest ogromną pasją. Co jakiś czas nasz skład się zmienia, a poszczególne dzieci i instruktorzy czasem odchodzą do innych szkół. Bywa ciężko, ale zawsze odradzamy się jak feniks z popiołu – dodaje Edyta Karbowska.

Dzisiaj „Pędziwiatry” działają w kilku szkołach podstawowych – w SP 34, SP 79, SP 141, SP 152, SP 184 i SP 205. Od 23 do 27 stycznia zespół organizuje zimowe warsztaty artystyczne „Niebanalnie kulturalnie”. Wydarzenie jest przeznaczone dla „Pędziwiatrów” oraz łodzian w wieku 6–10 lat. Codziennie w godz. 9:00–15:30 w siedzibie przy ul. Ćwiklińskiej 9 uczestnicy będą mieli możliwość poznania wiele ciekawych rzeczy związanych z wiedzą o tańcu i muzyce. Zapoznają się również z historią zespołu i wezmą udział w różnych ćwiczeniach, zabawach oraz warsztatach.

ZOBACZ TAKŻE