Plac Wolności po społecznym odbiorze. Łodzianie spotkali się z wykonawcami remontu [ZDJĘCIA]

Do finału zbliża się wyczekiwana przez łodzian odnowa placu Wolności. Tuż przed jej oddaniem miasto zaprosiło mieszkańców do spotkania i społecznego odbioru inwestycji. W poniedziałek, 26 lutego, mieszkańcy mogli porozmawiać, zgłosić uwagi przedstawicielom wykonawcy oraz dyrekcji Zarządu Inwestycji Miejskich.

Społeczny odbiór placu Wolności
Społeczny odbiór placu Wolności
18 zdjęć
Społeczny odbiór placu Wolności
Społeczny odbiór placu Wolności
Społeczny odbiór placu Wolności
Społeczny odbiór placu Wolności
Społeczny odbiór placu Wolności
ZOBACZ
ZDJĘCIA (18)

W sobotę, 2 marca, na placu Wolności zorganizowane zostanie pierwsze wydarzenie. Z okazji oddania do użytku nowej przestrzeni na mieszkańców będą czekały atrakcje. W godz. 10:00–17:00 będzie można przejechać się zabytkowym tramwajem, bezpłatnie zwiedzić Muzeum Kanału „Dętka", Archiwum Państwowe oraz Muzeum Farmacji. Specjalne oferty przygotowały również Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, Muzeum Ciemności-Black World oraz Biblioteka Wolność. Na gości czekać będą także wycieczki z przewodnikiem, stoisko z gadżetami oraz ciepła herbata i kawa.

Plac Wolności w nowej odsłonie będzie przede wszystkim bardziej zielony - stanie się spokojną oazą w ruchliwym centrum Łodzi i da cień w upalne dni. Zostały tu zasadzone 64 drzewa, kilka tysięcy krzewów oraz trawy i byliny. Zieleń osłoni kameralny plac zabaw ze sprzętami dostosowanymi do potrzeb dzieci w różnym wieku. Atrakcją tej nowej miejskiej przestrzeni będzie też  pomnik - 600 kostek na 600. Urodziny Łodzi. Po przebudowie zmieni się organizacja ruchu na płycie dawnego rynku. Torowisko zostanie przeniesione na północną stronę, a przystanki tramwajowe zostaną zintegrowane z autobusowymi. 

Wartość inwestycji to 35,5 mln zł.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE